Badanie cytologiczne Kraków

Cytologia jest podstawowym i najważniejszym badaniem profilaktycznym w walce z rakiem szyjki macicy. To proste i szybkie badanie, które może uratować wiele Polek od raka szyjki macicy. Dzięki cytologii wykrywane są wczesne zmiany nowotworowe, które mogą być w pełni wyleczone. Na podstawie wyników z cytologii można stwierdzić, czy doszło do infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Cytologię wykonuje lekarz ginekolog lub pielęgniarka-położna. Badanie polega na pobraniu materiału z szyjki macicy specjalną szczoteczką i przekazaniu go do analizy pod mikroskopem do pracowni cytologicznej. Wyniki badania są dostępne po ok. 10 dniach.

Badanie jest na ogół bezbolesne, aczkolwiek niektóre Panie mogą odczuwać lekkie uszczypnięcie. Po badaniu może pojawić się lekkie plamienie. Nie trzeba się tym przejmować; jest to normalna sytuacja występująca u wielu kobiet.

Pierwsze badanie cytologiczne powinno wykonać się ok. 23 roku życia lub po pierwszym kontakcie seksualnym. Jeśli wyniki są prawidłowe, wystarczy powtarzać badanie raz do roku.

Bardzo ważny jest termin wykonywania badania – cytologię najlepiej wykonać 4-5 dni po miesiączce, nie później jednak niż 5 dni przed miesiączką. Jeśli występują upławy lub infekcja dróg rodnych, najpierw trzeba je wyleczyć, a następnie wykonać cytologię, gdyż te dolegliwości mogą zaburzyć wyniki badania cytologicznego.

Przed planowanym badaniem cytologicznym na 3 dni wcześniej nie powinno się:

  • aplikować dopochwowo żadnych tabletek i leków,
  • wykonywać irygacji pochwy,
  • używać wibratorów,
  • uprawiać seksu.

Jeśli jesteś dziewicą, nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, jednakże powinnaś o tym fakcie poinformować lekarza/pielęgniarkę wykonującą badanie, by z zachowaniem większej ostrożności wykonali badanie i nie narazili Cię na ból.

Wynik cytologii powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem.

W CM Skopia można wykonać badanie komercyjne lub wykonać badanie cytologiczne bezpłatnie w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Szyjki Macicy (dotyczy kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonywanej cytologii) – wystarczy złożyć deklarację do pielęgniarki położnej w ramach NFZ.

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie