Cystoskopia Kraków

Cystoskopia to metoda diagnostyczna, polegająca na wziernikowaniu (za pomocą specjalnego przyrządu zwanego cystoskopem) pęcherza moczowego przez cewkę moczową.

Dzięki wziernikowaniu lekarz może optycznie ocenić wnętrze pęcherza moczowego w celu obserwacji zmian w samym pęcherzu i ujściach moczowodów. Jako że cystoskop jest wyposażony w dodatkowy specjalny wewnętrzny kanał, lekarz może również dokonywać biopsji i pobierać materiał do badania histopatologicznego. Możliwe jest także wykonywanie dodatkowych zabiegów, np. elektrokoagulacji zmian.

 

Cystoskopia – wskazania do badania

Cystoskopię wykonuje się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem urologiem i na jego wskazanie. Najczęstszymi objawami, w związku z którymi może zostać zalecone wykonanie cystoskopii, są:

  • występowanie w moczu krwi (tzw. krwiomocz)
  • infekcje dróg moczowych
  • występowanie przetoki moczowej
  • wady wrodzone cewki moczowej
  • podejrzenie nowotworu lub gruźlicy pęcherza moczowego.

 

Cystoskopia – przygotowanie do badania

Przed badaniem należy dokładnie zadbać o higienę intymną, a także opróżnić pęcherz (oddać mocz). Osobom z infekcją dróg moczowych urolog może zalecić przyjmowanie na kilka dni przed badaniem leków przeciwbakteryjnych.

 

Cystoskopia – przebieg badania

Pacjent siada na fotelu z stopami opartymi na podpórkach i nogami odwiedzonymi, zgiętymi w biodrach i kolanach. Po odkażeniu ujścia cewki moczowej lekarz wprowadza do cewki moczowej cystoskop, a solą fizjologiczną wypełnia cewkę i pęcherz moczowy w celu obserwacji. Wprowadza cystoskop do kanału cewki a następnie do pęcherza moczowego i rozpoczyna ocenę narządu.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest bezpieczne a ze względu na stosowanie znieczulenia miejscowego w cystoskopii sztywnej jest akceptowalne pod względem odczuć bólowych, przy cystoskopii giętkiej pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Przez 2-3 dni po cystoskopii pacjent podczas oddawania moczu może odczuwać dyskomfort.

 

Cystoskopia – przeciwwskazania

Cystoskopii nie należy wykonywać w przypadku:

  • ostrego zapalenie pęcherza lub gruczołu krokowego
  • istotnego powiększenia gruczołu krokowego
  • uszkodzenia pęcherza moczowego wskutek urazu
  • małego pęcherza moczowego
  • zwężenia cewki moczowej
  • niedawno przebytego zawału serca.

Pacjent z chorobą zastawek serca, sztucznymi zastawkami czy zaburzeniami krzepliwości przed badaniem musi skonsultować się z lekarzem.

Wychodząc na przeciwko oczekiwaniom pacjentów w celu zapewnienia jak największego komfortu w czasie badania cystoskopowego oraz jak najlepszej wizualizacji w trakcie badania CM Skopia oddaje do dyspozycji pacjentów najnowszej generacji cystoskop OLYMPUS tzw. Flex cystoskop- giętki.

W CM Skopia oferujemy pacjentom dwa rodzaje zabiegu cystoskopii:

– cystoskopia z użyciem cienkiego HD NBI OLYMPUS flex cystoskopu tzw. giętkiego oraz

-cystoskopia klasyczna z użyciem cystoskopu sztywnego

 

Metodą bardziej nowoczesną i bezbolesną jest cystoskopia giętka.

Cystoskopia giętka jest nowoczesnym zabiegiem rzetelnie oceniającym stan cewki moczowej, pęcherza moczowego, przyczyny krwiomoczu, prostaty u mężczyzn i występujące nieprawidłowości w układzie moczowym. Zabieg jest bezbolesny, szybki i przeprowadzany w nowoczesnym gabinecie. Cystoskop giętki to ultracienki instrument endoskopowy, który lekarz wprowadza do cewki moczowej a następnie pęcherza . Cystoskop giętki pozwala wykonać pełne obrazowanie cewki oraz pęcherza moczowego poprzez szeroki zakres ruchomości co wyraźnie poprawia komfort pacjenta oraz przyczynia się, ze zabieg cystoskopii giętkiej jest bezbolesny. Cystoskopia giętka to bezpieczny i bezbolesny zabieg.

 

Cystoskopia – najczęstsze pytania:

Czy aby wykonać cystoskopię, potrzebne jest skierowanie?

Nie, w CM Skopia zabieg cystoskopii wykonujemy jedynie odpłatnie dlatego skierowanie nie jest wymagane.

Kto przeprowadza cystoskopię?

W CM Skopia zabieg cystoskopii wykonuje urolog dr n.med. W.Klima

Czy cystoskopię należy powtarzać? Jeśli tak, to jak często?

W zależności od rozpoznania medycznego.

W przypadku chorób o charakterze nowotworowym cystoskopia jest badaniem cyklicznym przeprowadzanym zgodnie z określonymi w wytycznych okresach czasowych

Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego?

Wynik badania histopatologicznego (jeśli został pobrany wycinek) jest dostępny po ok. 2 tygodniach (rejestracja CM Skopia informuje telefonicznie pacjentów o otrzymaniu wyniku).

Czy cystoskopia jest bolesna?

Zabieg cystoskopii jest najczęściej oceniany jako mniej nieprzyjemny niż pacjent się spodziewał. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest odczuwalny dla pacjenta (najczęściej mówią, że czują parcie na pęcherz i lekkie pieczenia).

Wykonanie cystoskopii giętkiej za pomocną nowoczesnego i ultracienkiego instrumentu flex cystoskopu jest bezbolesne.

 

Cystoskopia prywatnie w CM Skopia – umów się na badanie

Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.

 

 

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie