Aktualności

WAŻNE KOMUNIKATY – stan epidemiologiczny

Drodzy Pacjenci,

 
Jak wynika z aktualnego stanu wiedzy, czynnikami ryzyka przy zakażeniach koronawirusem COVID-19 są różnorodne choroby, w tym choroby przewlekłe, powodujące obniżenie odporności organizmu. Dlatego istotne jest nie tylko przestrzeganie reguł związanych z ograniczaniem pandemii, ale również dbanie o własne zdrowie.
 
Nasza placówka jest częścią Służby Zdrowia. Traktujemy pracę dla Was właśnie tak – jako służbę. Dlatego dołożymy wszelkiej staranności, by pomagać Wam zarówno w leczeniu, jak i diagnostyce i profilaktyce chorób. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wprowadziliśmy konsultacje telefonicznie – tak byście mieli wygodny kontakt z lekarzem. Konsultacje te będą i są dostępne zarówno telefonicznie, jak i za pomocą Wideoczatu. Ale chcemy Was zapewnić, że w uzasadnionych przypadkach – dalej jest i będzie możliwość osobistego spotkania z lekarzem.
 
Zdrowie Wasze i personelu jest dla nas priorytetem. Dlatego dla wspólnego bezpieczeństwa wprowadziliśmy rygorystyczne zasady dezynfekcji poczekalni i wszystkich gabinetów. Ograniczamy też liczbę osób przebywających wspólnie. Wiemy, że wiąże się to z niedogodnościami, ale pracujemy po to, by Wam pomóc – nie generując dodatkowego ryzyka. Tak abyście się u lekarza mogli poczuć tak, jak na to zasługujecie – bezpiecznie i pod profesjonalną opieką.
 
Oczywiście zgodnie z regułami, które obowiązują wszystkie placówki medyczne – nie możemy prowadzić leczenia pacjentów zakażonych koronowirusem. Istnieją w tym względzie ścisłe regulacje, które nas również obowiązują.

Zwracamy się do Was z ogromną prośbą  do osób przeziębionych i chorych – jeśli nie musicie to nie opuszczajcie swoich domów. Sytuacja jest naprawdę wyjątkowa. Pacjentów POZ prosimy o wcześniejszą konsultację telefoniczną i stawianie się w placówce jedynie na wezwanie lekarza POZ.

 

Nasz punkt pobrań do odwołania będzie czynny tylko w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 7:30- 12.00. Liczymy na Państwa wyrozumiałość.

W związku z wprowadzonym stanem epidemiologicznym, nasze Centrum Medyczne Skopia rozpoczęło realizację TELEKONSULTACJI – wystarczy zadzwonić i umówić się na orientacyjną godzinę kontaktu z lekarzem. Lekarz bezpośrednio skontaktuje się  z pacjentem i przeprowadzi telefoniczną konsultację, podczas której może wydać receptę oraz zwolnienie lekarskie. W nagłych przypadkach wezwie do stawienia się w placówce.

 

Okresowo zawieszamy realizację większości szczepień ochronnych. Ma to na celu ograniczenie ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, a także młodzieży oraz osób dorosłych. Zalecamy zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin. Jednocześnie informujemy, że nie rezygnujemy ze szczepień, które muszą zostać zrealizowane w danym terminie – będziemy kontaktować się z rodzicami w celu ustalenia ich realizacji.

 

Hashimoto – objawy i leczenie choroby

Endokrynologia to dziedzina nauki zajmująca się leczeniem zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. W diagnostyce endokrynologicznej bada się m.in. badanie tarczycy, czyli niewielkiego gruczołu, który odpowiada za poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli szwankuje, cierpi ciało, a często też dusza.

 

Choroby tarczycy zaczynają się niepozornie. Najczęściej pierwszym objawem, jest notoryczne zmęczenie pomimo wielu godzin snu. Następnie zaczynają się problemy z nadwagą, suchą skórą, a także łamiącymi się włosami. Wiele osób nie kryje zaskoczenia, kiedy badania wskazują na chorobę Hashimoto, a warto zaznaczyć, że choruje na nią ponad 700 tys. Polaków.

 

Do chorób endokrynologicznych zalicza się. Hashimoto. Choroba Hashimoto (limfocytarne zapalenie tarczycy) jest to przewlekła zapalna choroba tarczycy o podłożu autoimmunizacyjnym. Jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choroba została po raz pierwszy opisana przez japońskiego lekarza Hakiru Hashimoto w 1912 roku. Etiopatogeneza choroby: Istotą choroby jest przewlekły postępujący proces zapalny o charakterze autoimmunizacyjnym z tworzeniem nacieków limfocytarnych w obrębie gruczołu, prowadzający z biegiem lat do destrukcji tarczycy , postępującego zmniejszenia wytwarzania hormonów tarczycowych oraz rozwoju subklinicznej a następnie pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy(należy dodać iż na początku choroby może wystąpić przejściowa nadczynność tarczycy,tzw. hashitoxicosis).Wykładnikami procesu autoimmunizacyjnego toczącego się w tarczycy jest obecność w surowicy krwi pacjenta z tą chorobą swoistych przeciwciał, które możemy oznaczać laboratoryjnie.

 

Występowanie choroby:Choroba Hashimoto występuje 5-10 razy częściej u kobiet. Największą zapadalność notuje się między 45 a 65 rokiem życia. Można powiedzieć że jest to choroba uwarunkowana genetycznie, której ujawnieniu sprzyja wystąpienie określonych czynników środowiskowych, do których zalicza się: zakażenia wirusowe bakteryjne, przewlekły stres emocjonalny, nadmierną podaż jodu, nikotynizm, wpływ niektórych leków m.in. interferonu alfa, węglanu litu, leków przeciw wirusowych.

 

Objawy choroby

 

Objawy choroby Hashimoto są to objawy niedoczynności tarczycy, które zależą od wielu czynników,przede wszystkim od stopnia destrukcji tarczycy przez proces zapalny oraz od czasu trwania choroby a co za tym idzie od stopnia niedoboru hormonów tarczycy. U części pacjentów objawy mogą nie występować lub być niezauważalne, dyskretne. Jeśli występują zmiany stężenia TSH w surowicy krwi-mówimy wówczas o subklinicznej niedoczynności tarczycy.

 

Objawy kliniczne niedoczynności tarczycy

 

Objawy kliniczne niedoczynności tarczycy są liczne, dotyczą praktycznie każdego narządu i układu naszego organizmu, ale przede wszystkim co trzeba podkreślić są to objawy nieswoiste, które mogą występować w szeregu innych schorzeniach, dlatego ważne jest, aby przy występowaniu tych objawów pomyśleć o niedoczynności tarczycy i wykonać powszechnie dostępne oznaczenie hormonu TSH w surowicy krwi, które jest najbardziej czułym parametrem pozwalającym uchwycić pierwotne zaburzenia funkcji tarczycy w tym niedoczynność tarczycy.

 

Najczęściej występujące objawy choroby Hashimoto

Objawy ogólne Hashimoto

Przyrost masy ciała, osłabienie, zmęczenie i zmniejszona tolerancja wysiłku, senność, ogólne spowolnienie (psychomotoryczne i mowy), uczucie chłodu, łatwe marznięcie.

Zmiany skórne przy chorobie Hashimoto

Skóra sucha, zimna, blada, o żółtawo-woskowym zabarwieniu (na wskutek zaburzeń przemiany karotenu) o zmniejszonej potliwość, nadmierne rogowacenie naskórka, np. na łokciach; obrzęki podskórne powodujące pogrubienie rysów twarzy, obrzęki podskórne powiek i rąk; włosy suche, łamliwe i przerzedzone, niekiedy wypadanie brwi,łamliwość paznokci.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym: bradykardia,wzrost ciśnienia tętniczego ,głównie ciśnienia rozkurczowego,ciche tony serca; powiększenie sylwetki serca.

Zmiany w układzie oddechowym: ochrypły, matowy głos; spłycenie i zmniejszenie częstotliwości oddechów; zespół bezdechu sennego,w ciężkich przypadkach objawy niewydolności oddechowej, płyn w jamie opłucnej.

Zmiany w układzie pokarmowym: zmniejszenie apetytu,przyrost masy ciała, zaparcia, w ciężkich przypadkach niedrożność przewodu pokarmowego ,wodobrzusze.

Zmiany w układzie moczowym: zmniejszone wydalanie wody na skutek zmniejszenia filtracji kłębkowej.

Zmiany w układzie nerwowym: mononeuropatie (np. zespół cieśni nadgarstka), parestezje, osłabienie odruchów ścięgnistych, niekiedy osłabienie słuchu oraz spowolnienie mowy

Zmiany w układzie ruchu: zmniejszenie siły mięśniowej i łatwa męczliwość, spowolnienie ruchowe, kurcze mięśni, bóle mięśniowe; obrzęk stawów, zwłaszcza kolanowych (pogrubienie błony maziowej i wysięk).

Zmiany w układzie rozrodczym: u kobiet zaburzenia miesiączkowania z wydłużeniem cykli miesiączkowych, przewlekłym brakiem owulacji, niepłodność, poronienia; u mężczyzn osłabienie libido i zaburzenia wzwodu.

Zaburzenia psychiczne: apatia, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi,depresja, niestabilność emocjonalna, w ciężkich przypadkach psychozy, otępienie, śpiączka. Badania laboratoryjne oraz badania obrazowe.

Podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych: anty TPO (przeciwciała przeciw tyreoperoksydazie tarczycowej) oraz anty TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie).

Podwyższone stężenie TSH w surowicy krwi3. Obniżone stężenie fT3 oraz fT4,tzw. wolne hormony tarczycowe (w subklinicznej niedoczynności tarczycy stężenia wolnych hormonów tarczycowych pozostają w normie)

USG tarczycy: tarczyca niejednorodna o obniżonej echogeniczności miąższu z pasmami zwłóknień w długo trwającej chorobie, w postaci zanikowej objętość tarczycy ulega zmniejszeniu.

Rozpoznanie: O rozpoznaniu choroby Hashimoto decyduje stwierdzenie znacznie podwyższonego miana przeciwciał anty TPO i/lub anty TG (zwłaszcza gdy są to miana trzycyfrowe) u pacjenta z klinicznymi bądź laboratoryjnymi wykładnikami niedoczynności tarczycy z/lub cechami uszkodzenia miąższu tarczycy w obrazie USG. Należy podkreślić iż stwierdzenie tylko nieznacznie podwyższonego poziomu przeciwciał nie upoważnia do rozpoznania choroby Hashimoto, gdyż u znacznej części zdrowej populacji takie przeciwciała są wykrywalne z wielu różnych innych przyczyn.

Leczenie:Nie istnieje leczenie przyczynowe choroby. Nie ma dowodów naukowych na skuteczność stosowania diety bezglutenowej oraz diety bezlaktozowej oraz suplementacji selenu w leczeniu choroby Hashimoto.

Należy podkreślić zwiększoną częstotliwość występowania innych chorób autoimmunizacyjnych u pacjentów z chorobą Hashimoto w tym.: celiakii ,[wg.piśmiennictwa średnio co 20 osoba(2-7%)chora na chorobę Hashimoto choruje jednocześnie na celiakię], przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Dlatego u osób u których istnieją objawy ze strony przewodu pokarmowego bądź napotyka się na trudności w wyrównaniu niedoczynność tarczycy należy przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku i po potwierdzeniu rozpoznania wdrożyć zasady diety bezglutenowej .W przypadku wystąpienia niedoczynności tarczycy wymagane jest leczenie substytucyjne L-tyroksyną w indywidualnie ustalanych dawkach kontrolując stężenie TSH w surowicy krwi. Szczególnej uwagi i opieki wymagają kobiety ciężarne z chorobą Hashimoto, u których zarówno niedoczynność tarczycy jak i nadczynność w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na przebieg ciąży oraz rozwój płodu.

Rokowanie: Choroba prowadzi zwykle do trwałej niedoczynności tarczycy, która wymaga leczenia substytucyjnego l-tyroksyną przez całe życie chorego. Prawidłowo leczona choroba nie pogarsza jakości życia. Długoletni przebieg choroby zwiększa ryzyko rozwoju chłoniaka tarczycy oraz raka brodawkowatego tarczycy.

 

Możliwe jest też przejście choroby Hashimoto w chorobę Gravesa-Basedowa z nadczynnością tarczycy ze względu na możliwość pojawienia się pobudzających przeciwciał anty-TSHR i nadmiernej stymulacji tarczycy.

lek. Ewa Jarek-Durbas

Cm Skopia

Zaprojektowanie i wykonanie prototypu symulatora badania kolonoskopowego wykorzystującego techniki wizualizacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości VR/AR

Skopia Sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Zaprojektowanie i wykonanie prototypu symulatora badania kolonoskopowego wykorzystującego techniki wizualizacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości VR/AR”.

Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

 

Oś priorytetowa: Gospodarka wiedzy

Działanie: Badania i innowacje w przedsiębiorstwach

Poddziałanie: Projekty badawczo-rozwojowe w przedsiębiorstwach

Nazwa Beneficjenta: Skopia Sp.z o.o.

Nr umowy: RPMP.01.02.01-12-0262/19

Wartość dofinansowania: 5 138 097,00 zł

Wartość projektu: 6 768 189,75 zł

Cel projektu: Zaprojektowanie i budowa prototypu symulatora badania kolonoskopowego.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

 

 

Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Pakiet Medyczny 3 – Wsparcie grantowe placówek POZ

Skopia Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Pakiet Medyczny 3 – Wsparcie grantowe placówek POZ”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach 9 Osi Priorytetowej: Region Spójny Społecznie, Działanie 9.2 Usługi społeczne i Zdrowotne, Poddziałanie 9.2.1 Usługi Społeczne i Zdrowotne w Regionie, Typ projektu H

Rozwój usług zdrowotnych i społecznych w celu ograniczenia epidemii COVID-19 i jej skutków w obszarze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

Celem projektu jest zapobieganie negatywnym skutkom pandemii COVID-19 na terenie województwa małopolskiego poprzez poprawę bezpieczeństwa, ochronę zdrowia i zachowanie życia pracowników małopolskich placówek POZ – w szczególności personelu medycznego oraz ich pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych.

W ramach zakupów ze środków grantu Skopia Sp. z o.o. zamierza pozyskać m.in. sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej oraz środki do dezynfekcji.

Kwota dofinansowania: 13 900,00 zł

Wkład własny Grantobiorcy: 2 452,94 zł

Wartość projektu: 16 352,94 zł

Uczestniczymy w projekcie „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia z wykorzystaniem narzędzia centralnego” („e-Gabinet+”), finansowanego z Funduszy Europejskich.

Nasza placówka otrzymała sprzęt komputerowy, który umożliwia nam tworzenie
i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) oraz świadczenie e-usług. 

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w ramach pakietu REACT-EU, wspierającego przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19.

Realizatorem projektu jest Ministerstwo Zdrowia, a jego wartość wynosi 199 302 875,71 zł. 

Celem projektu jest wsparcie cyfryzacji placówek POZ.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://zdrowie.gov.pl/poiis/strona-1026-e_gabinet.html

Jak należy zgłaszać nieprawidłowości?

Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty. Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

Więcej informacji na ten temat: przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie