Gastroskopia z testem ureazowym Kraków

Gastroskopia – metoda diagnostyczna, a w niektórych przypadkach (np. polipektomia) i lecznicza polegająca na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego giętkiego endoskopu (urządzenie zakończone kamerą wysokiej rozdzielczości i źródłem światła). Za pomocą tej kamery lekarz na monitorze może w dużym zbliżeniu obejrzeć błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Pojęcie gastroskopii używane jest w języku potocznym do określenia formalnie trzech różnych badań:
ezofagoskopia – badanie przełyku
gastroskopia – badanie żołądka
duodenoskopia – badanie dwunastnicy

W naszym ośrodku podczas wykonywania gastroskopii wykonywane są wszystkie powyższe badania.

W trakcie gastroskopii możliwe jest przeprowadzanie dodatkowych zabiegów np. tamowanie krwawień, polipektomia, czy też usuwanie ciał obcych.

Gastroskopia może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym (za pomocą specjalnego żelu) lub w analgosedacji – rodzaju płytkiego znieczulenia ogólnego podczas którego – mówiąc obrazowo – pacjent zasypia i budzi się po wykonaniu badania.

W trakcie gastroskopii dodatkowo może być wykonany test ureazowy. Jest to test na obecność bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka. W celu wykonania testu w trakcie badania gastroskopowego pobierany jest wycinek błony śluzowej żołądka.

Gastroskopia z testem ureazowym – przygotowanie do badania

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie