Laserowe leczenie żylaków Kraków

Laserowe leczenie żylaków, czyli termiczne uszkodzenie wiązką energii cieplnej niewydolnej żyły, jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabieg polega na wprowadzeniu wewnątrz żyły światłowodu w celu ablacji niewydolnej żyły i jej całkowitym uszkodzeniu i zamknięciu poprzez światło lasera. Światłowód wprowadza się pod kontrolą USG. Terapia energią lasera jest mniej inwazyjną metodą niż tradycyjne chirurgiczne usuwanie żylaków. W CM Skopia wykorzystujemy najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodę termoablacji laserowej (EVLT-endovenous laser treatment). Długość fali lasera 1470 nm zapewnia najlepszą skuteczność, dzięki większemu pochłanianiu przez wodę komórkową.

Zabieg jest małoinwazyjny, a czas rekonwalescencji jest krótki. Zabieg pozostawia świetne rezultaty estetyczne.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu żyły lub w analgosedacji (krótkotrwałym znieczuleniu, polegającym na podaniu pacjentowi dożylnie środków przeciwbólowych i nasennych).

Żylaki występują u co drugiej osoby dorosłej w wieku powyżej 50 lat i u około 25% wszystkich dorosłych. Nieleczone żylaki kończyn dolnych stwarzają ryzyko powikłań takich, jak zapalenie zakrzepowe żył głębokich, owrzodzenia goleni, czy nawet zatorowość płucną.

 

Jakie żylaki nadają się do leczenia laserowego?

Laserowe leczenie żylaków sprawdza się w przypadku niewydolności pni żylnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). Jest skuteczne również w leczeniu dużych dopływów o niezbyt krętym przebiegu i oddalonych od skóry. Światłowód nie przejdzie wzdłuż wyjątkowo krętej żyły.


Przeciwskazania do zabiegu laserowego usuwania żył:

-zapalenie żył lub zakrzepica żył głębokich,

-zaburzenia krzepnięcia lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,

-poważne choroby serca i płuc,

-miażdżyca tętnic kończyn dolnych,

-ciąża,

-zmiany zapalne skóry,

-stan zapalny, wirusowy czy bakteryjny,

-uczulenie na środki znieczulenia.

 

W jakim celu wykonuje się zabieg laserowego usuwania żył?

Zabieg laserowego usuwania żył wykonuje się głównie w celach zdrowotnych i estetycznych. Jest to leczenie objawowe, które likwiduje powstałe żylaki, ale nie zapobiega powstaniu nowych. Rezultatem wykonania zabiegu jest efekt kosmetologiczny widoczny po paru tygodniach od zabiegu, ale również zlikwidowanie występujących przy żylakach dolegliwości typu swędzenie czy obrzęk.

 

Kwalifikacja do zabiegu laserowego usuwania żył

Każdy zabieg musi byś poprzedzony kwalifikacją lekarza do zabiegu (konsultacja flebologiczna). W CM Skopia do zabiegu kwalifikują lekarze angiolodzy, flebolodzy.

Kwalifikacja polega na wywiadzie oraz na wykonaniu USG. W razie potrzeby lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań. Pacjent uzgadnia dogodny termin i jest informowany o sposobie przygotowania do zabiegu oraz o zaleceniach pozabiegowych. Dobierana jest odpowiednia pończocha uciskowa, która musi być stosowana przez pacjenta zaraz po zabiegu.

 

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania żylaków?

Cały zabieg trwa ok. 60 min. Większość tego czasu zajmuje przygotowanie do zabiegu. Czas działania samego lasera to ok. 10 min. W pierwszej kolejności wprowadza się światłowód wewnątrz żyły poprzez nakłucie w odpowiednio dobranym miejscu przez USG. Następnie dokonuje się znieczulenia poprzez pompę infuzyjną. W ostatnim etapie zamyka się żyłę energią świetlną. Punkt nakłucia zabezpiecza się sterylnymi opatrunkami i nakłada się specjalne pończoch uciskowe. W razie potrzeby zabieg może być uzupełniony o skleroterapię (ostrzyknięcie) mniejszych gałęzi zamykanego naczynia dla jeszcze lepszego efektu wizualnego.

 

Zalecenia po zabiegu laserowego usuwania żylaków

Po zabiegu pacjent powinien:

-spacerować 20 minut niezwłocznie po zabiegu,

-nosić pończochy uciskowe (2 klasa ucisku) przez pierwsze 3 doby. Pończochy można zdjąć tylko na czas mycia,

-przez okres rekonwalescencji (ok. 4 tygodnie po zabiegu) zaleca się regularnie spacerować, jeździć na rowerze lub wykonywać inną zalecaną przez lekarza aktywność fizyczną,

-unikać ciężkiej aktywności fizycznej przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu,

-zgłosić się na wizytę kontrolną i wykonać kontrolę USG po 1,3 i 6 miesiącu po zabiegu,

-pozostać w kontakcie telefonicznym z lekarzem w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

 

Jakie mogą wystąpić objawy po zabiegu?

Po zabiegu laserowego zmykania żył może wystąpić:

-łagodny ból po ustąpieniu efektów znieczulenia – należy wtedy zażyć lek przeciwbólowy,

-opuchlizna wzdłuż poddanej zabiegowi żyle – mija samoistnie do miesiąca czasu po zabiegu,

-obrzęk i sztywność, które są normalnymi skutkami ubocznymi zabiegu i mogą utrzymywać się przez maksymalnie 14 dni. Uczucie ciągnięcia świadczy o prawidłowo przebiegającym procesie pozabiegowym.

 

Możliwe powikłania

W każdym zabiegu i procedurze medycznej istnieje ryzyko powikłań, choćby teoretycznie, ale warto o nich wiedzieć.

Potencjalnymi choć rzadko występującymi powikłaniami są:

-rozległy krwiak w tkance podskórnej,

-stan zapalny w obrębie rany,

-obrzęk kończyny,

-wystąpienie krwawienia,

-uszkodzenie nerwów czuciowych,

-zatorowość płucna,

-zapalenie i zakrzepica żył głębokich.

 

Metodę laserowego usuwania/zamykania żył można uzupełnić skleroterapią czy laserowym zamykaniem naczynek laserem Fotona.

Zabieg laserowego usuwania żylaków w CM Skopia wykonują: . med. Artur Heringlek. med. Szymon Mleczko.

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie