Pessary kostkowe są alternatywą dla zabiegów chirurgicznych w przypadku:
• wypadania przedniej ściany pochwy (cystocele)
• wypadania tylnej ściany pochwy (rectocele)
• wypadania macicy, czyli gdy łono lub szyjka macicy wpada do pochwy.
Istnieje kilkanaście rodzajów pessarów dlatego doboru właściwego rodzaju i rozmiaru powinno dokonać się podczas konsultacji z lekarzem ginekologiem. Rozmiar pessara jest dobierany indywidualnie – rozmiar ten musi być wystarczająco duży by nie wypadł z pochwy, ale jednocześnie nie tak duży by pacjentka odczuwała dyskomfort czy ucisk. Poprawne dobranie powinno zmniejszyć lub nawet zlikwidować dolegliwości związane z wypadaniem organów miedniczych. Nieprawidłowo dobrany pessar może spowodować skutki uboczne takie jak obfite upławy, odleżyny pochwy lub po prostu może wypaść. Ważne jest regularne badanie pochwy, by lekarz ginekolog sprawdził czy nie wystąpiły powikłania. Na pierwszej wizycie kontrolnej pacjentka powinna pojawić się w ciągu 33-35 dni od dnia założenia. O kolejnych terminach wizyt decyduje lekarz, jednak nie powinny odbywać się one rzadziej niż raz na 3 miesiące.
Poinstruowane pacjentki mogą same zadbać o higienę pessara (wyjmować, czyścić, ponownie zakładać) – wówczas zaleca się wyciąganie pessara raz na tydzień i mycie go ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego płynu do higieny intymnej.
Wymiana pessara powinna odbywać się standardowo co 3 miesiące lub zgodnie z zaleceniem lekarza. Pessary są łatwe i tanie w stosowaniu (przeliczając koszt trzymiesięcznego stosowania innych materiałów higienicznych), a ich prawidłowe użytkowanie nie wiąże się z jakimikolwiek poważnymi powikłaniami.