Terapia manualna Kraków

Terapia manualna jest metodą pracy opierającą się na szczegółowym badaniu pacjenta, diagnozie, a następnie leczeniu manualnym. Postępowanie dotyczy pracy ze wszystkimi stawami, strukturami torebkowymi, więzadłami i mięśniami. Terapia manualna jest wysoko wyspecjalizowaną gałęzią fizjoterapii opartą na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka wspartą wiedzą naukową. Terapeuta manualny to osoba wysoce wykwalifikowana, potrafiąca właściwie diagnozować i leczyć zaburzenia, stany pourazowe, czy bólowe układu ruchu człowieka.

W naszym gabinecie stosujemy wiele technik wpływających na zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie ruchomości stawów, a także poprawę komfortu życia. m .in:

Terapia manualna metodą Mulligana wykorzystująca bardzo efektywne i bezpieczne metody oraz techniki mobilizacji stawów obwodowych i między wyrostkowych (kręgosłup). Ma to na celu zwiększenie zakresu ruchu oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Terapia punktów spustowych (niewielkich, nadwrażliwych obszarów występujących w obrębie brzuśca lub powięzi mięśniowej). Są to miejsca, których podrażnienie powoduje ból o charakterze promieniującym lub rzutowanym. Powstają często z powodu przeciążeń lub złych nawyków, utrwalanych każdego dnia. Metoda ta wykorzystuje różne formy ucisku i ruchu w miejscach wrażliwych tkanki mięśniowej, co ma na celu uwolnienie się od bólu i poprawę zaburzonych wzorców ruchowych.
Techniki energizacji mięśni – zbiór metod mających swoje pochodzenie w ortopedii, fizjoterapii oraz chiropraktyce, wykorzystujących wysiłek pacjenta na różne sposoby, w celu likwidowania zaburzeń w obrębie tkanek miękkich. Terapia ta może być zastosowana zarówno u chorych w stanach ostrych jak i przewlekłych.

Mięśniowo-powięziowe rozluźnianie – zaburzenia w obrębie powięzi mogą powodować powstawanie nieprawidłowych napięć, które pociągają struktury kostne w nieodpowiednich kierunkach doprowadzając do kompresji w stawach, a co za tym idzie powodując ból i dysfunkcje. Mięśniowo- powięziowe rozluźnianie to jedna z najnowszych i najlepszych metod terapeutycznych w medycynie manualnej. Koncentruje się na pracy z systemem mięśniowo- powięziowym a także poprawia wewnętrzną ruchomość tkanek miękkich, szczególnie powięzi. Jej głównym celem jest osiągnięcie symetrycznego, bez bólowego zakresu ruchu w systemie mięśniowo-szkieletowym.

Techniki Aktywnego rozluźniania – należą do metod medycyny manualnej koncentrujących swoją uwagę na likwidowaniu nieprawidłowości w obrębie tkanki miękkiej takich jak: zrosty i sklejenia, nadmierne napięcie mięśniowe, przykurcze mięśniowe i łącznotkankowe. Technika polega na utrzymaniu stałego nacisku lub zablokowaniu tkanek podczas ich aktywnego rozluźniania.
Metoda Cyriaxa (Medycyna Ortopedyczna) – to rodzaj terapii połączony z bardzo dokładną diagnostyką skupiającą się na szczegółowym wywiadzie i badaniu funkcjonalnym wszystkich struktur w okolicy uszkodzenia. Podczas diagnozy terapeuta skupia się na „wzorcu klinicznym”, który pomaga w interpretacji dolegliwości. Medycyna Ortopedyczna wykorzystuje podczas leczenia: głęboki masaż poprzeczny (poprzeczna mobilizacja tkanek: mięśni, więzadeł, ścięgien), mobilizacje/manipulacje, naciąganie torebki, trakcje.

Techniki Osteopatyczne – osteopatia jest metodą diagnozowania i leczenia dysfunkcji i ograniczenia ruchomości w ciele człowieka poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne. To filozofia opieki medycznej, która ma charakter holistyczny, podchodzi do ludzkiego ciała, jak do całości. Co ważne, podstawowym celem badania osteopatycznego jest znalezienie zasadniczej, pierwotnej przyczyny powstałych dolegliwości. „OSTEOPATIA LECZY CAŁEGO CZŁOWIEKA, NIE TYLKO OBJAWY”

Podczas diagnozy zwraca się uwagę zarówno na zaburzenia ruchomości i napięcia tkanek, jak również na to, w jakim środowisku funkcjonuje dana osoba i jaki ma styl życia. Terapia manualna prowadzona jest w obrębie układu ruchu, systemu mięśniowego, systemu nerwowego, oraz czaszkowo – krzyżowego. W terapii uwzględnia również funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz ich wpływ na cały organizm pacjenta.

 

 

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie