Zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka Kraków

W poradni urologicznej Centrum Medycznego Skopia istnieje możliwość wykonania zabiegu stulejki i krótkiego wędzidełka. Diagnostyką i leczeniem tych schorzeń zajmuje się doświadczony urolog.

 

Czym jest stulejka?

Jedną z najczęstszych patologii budowy napletka występujących u mężczyzn jest stulejka. Stulejka objawia się tym, iż ujście napletka pozostaje zwężone, co utrudnia (stulejka częściowa), a czasami wręcz uniemożliwia (stulejka całkowita) jego ściąganie – i to zarówno w stanie spoczynku jak i w wzwodzie.

Stulejka występuje zarówno u niemowląt (stulejka wrodzona) jak i u dorosłych (stulejka nabyta). Choć stulejka nie jest ani groźna dla życia, ani niebezpieczna dla zdrowia mężczyzny, to nie należy jej lekceważyć, bowiem niewyleczona może doprowadzić do powstania przykrych, a nawet niebezpiecznych problemów zdrowotnych.

 

Czym jest krótkie wędzidełko?

Stulejka często występuje wraz ze zbyt krótkim wędzidełkiem. Wędzidełko to mały fałd skórny, który łączy napletek z żołędziem prącia. Krótkie wędzidełko jest przyczyną problemu z odprowadzeniem napletka, może być również powodem wyginania się główki prącia w stanie wzwodu. Tak jak stulejka, krótkie wędzidełko może być zarówno wadą wrodzoną jak i nabytą.

 

Komplikacje zdrowotne spowodowane stulejką i/lub krótkim wędzidełkiem

Konsekwencjami nieleczonej stulejki i/lub krótkiego wędzidełka są:

  • niemożność prowadzenia prawidłowego życia seksualnego ze względu na ból pojawiający się przy próbie podjęcia współżycia
  • ryzyko powstania tzw. załupka – gdy próba ściągnięcia napletka przy użyciu siły kończy się uwięzieniem go w rowku zażołędnym (co wymaga natychmiastowego działania chirurga)
  • trudność lub wręcz niemożność utrzymania higieny intymnej, skutkująca stanami zapalnymi cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych i prostaty
  • powiększanie się stulejki wskutek napięć wywoływanych erekcjami i próbami ściągania napletka
  • w aspekcie psychologiczno-socjologicznym – problemy w relacjach damsko-męskich, niższa samoocena, powstawanie zahamowań i problemów emocjonalnych.

 

Na czym polega zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka

Leczenie stulejki i krótkiego wędzidełka polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub w analgosedacji (krótkotrwałego znieczulenia dożylnego) – jest więc on zupełnie bezbolesny.

W przypadku stulejki lekarz w trakcie zabiegu poprzez wykonanie niewielkich nacięć poszerza ujście napletka, tak by częściowo przykrywał żołądź, jak ma to miejsce u zdrowego mężczyzny. W zależności od stanu pacjenta, szczegóły zabiegu mogą się różnić, toteż każdorazowo ustalane są przez lekarza.

W przypadku krótkiego wędzidełka lekarz poprzecznie przecina wędzidełko, a następnie podłużenie je zszywa, co doprowadza do uwolnienia napletka i wydłużenia wędzidełka.

 

Rekonwalescencja po zabiegu stulejki i krótkiego wędzidełka

W pierwszych dniach pacjent najczęściej odczuwa dyskomfort wynikający z opuchnięcia okolic prącia. Zalecane jest noszenie luźnej bielizny i ubrań oraz nakładanie wazeliny.

Po zabiegu najistotniejsza staje się częsta i dokładna higiena intymna oraz delikatne, aczkolwiek regularne odprowadzanie napletka (w celu zapobiegnięciu powstawania blizn oraz ponownemu skróceniu napletka).

Choć gojenie się rany trwa średnio tydzień, okres rekonwalescencji trwa od 5 do 6 tygodni. W czasie tym należy bezwzględnie zachować wstrzemięźliwość seksualną (ze względu na rozciąganie się skóry w chwili erekcji).

 

Zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka – najczęstsze pytania

Czy aby wykonać zabieg, potrzebne jest skierowanie i/lub wcześniejsza konsultacja?

W CM Skopia zabiegi wykonywane są jedynie odpłatnie (brak umowy z NFZ na tego typu usługi), co oznacza, że nie jest wymagane skierowanie. Konsultacja lekarska jest konieczna, o ile wcześniej pacjent nie był konsultowany przez lekarza urologa i nie otrzymał zalecenia na zabieg.

 

Kto przeprowadza zabieg?

Zabieg przeprowadza urolog dr n. med. Włodzimierz Klima.

 

Jak należy przygotować się przed zabiegiem? Czy trzeba wykonać badania?

Wszelkie przygotowania do zabiegu są indywidualnie zalecane pacjentom. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania.

 

Zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka – umów badanie u urologa

Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie