Czym jest SIBO i w jaki sposób jest diagnozowane?
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to coraz częściej diagnozowana przez gastrologa choroba układu pokarmowego. W wyniku tego schorzenia dochodzi do rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim. W normalnych warunkach znajduje się w nim stosunkowo niewielka liczba bakterii, jednak jeśli pacjent ma SIBO, przerost flory bakteryjnej jelita skutkuje zaburzeniem pracy układu pokarmowego. Dlatego u osoby chorej pojawiają się różne dolegliwości. Najczęściej SIBO towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia, mdłości, zaparcia lub biegunki, ale też bóle stawów, osłabienie czy trądzik różowaty. Nadmierna ilość bakterii lub też nietypowy ich rodzaj zaburzają wchłanianie składników odżywczych, dlatego w badaniach laboratoryjnych mogą wyjść niedobory witamin i składników mineralnych.
W celu zdiagnozowania SIBO pacjent musi wykonać test oddechowy, który polega na ocenie zawartości gazów produkowanych przez bakterie znajdujące się w jelitach. Najczęściej lekarz zleca wykonanie testu wodorowego. Na jego podstawie jest w stanie stwierdzić, czy proces trawienia węglowodanów w jelitach ma prawidłowy przebieg.
Polecamy artykuł: Kiedy wykonać wodorowy test oddechowy w kierunku diagnostyki SIBO?
Kto choruje najczęściej na SIBO?
Przerost flory bakteryjnej jelit najczęściej dotyka osoby z określonymi problemami zdrowotnymi. Do grupy najbardziej narażonych na SIBO należą chorzy z zespołem jelita drażliwego (IBS), neuropatią cukrzycową, miopatiami, amyloidozą oraz innymi schorzeniami, które wpływają na jelita. Problem ten dotyka także osób z nieprawidłowościami anatomicznymi przewodu pokarmowego, chorobami immunologicznymi (celiakia, choroba Crohna). SIBO diagnozowane jest też częściej u pacjentów z zakażeniem HIV, niedoborem IgA oraz znacznym niedożywieniem.
Jak wygląda przygotowanie testu oddechowego w kierunku SIBO?
Masz zlecenie od lekarza na przeprowadzenie testu SIBO i chcesz się do niego dobrze przygotować? Odpowiednie postępowanie zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania wiarygodnego wyniku i postawienia przez specjalistę odpowiedniej diagnozy.
Przygotowanie do testu wodorowego na SIBO - czego nie robić na 3-4 tygodnie przed?
Aby wynik był miarodajny, na 4 tygodnie przed wykonaniem testu oddechowego SIBO przede wszystkim nie wolno przyjmować antybiotyków, ponieważ mogą one zaburzyć florę bakteryjną jelit i fałszować wynikibadania. Nie zaleca się poddawania się procedurom, takim jak kolonoskopia czy fluoroskopia, gdyż ingerencje te mogą również wpłynąć na wyniki. Zachowanie tych zaleceń jest kluczowe dla uzyskania wiarygodnych wyników testu wodorowego na SIBO.
Zasady postępowania tydzień przed badaniem
Na tydzień przed planowanym badaniem SIBO pacjent powinien zastosować się do następujących zaleceń: unikać stosowania środków zagęszczających oraz rozluźniających stolec, aby nie zakłócać naturalnej perystaltyki jelit. Należy również odstawić wszelkie witaminy i suplementy diety, które zawierają fruktozę jako środek aromatyzujący lub laktozę, gdyż mogą one wpływać na wynik badania. Ważne jest również, aby nie stosować probiotyków, które mogą zmieniać skład flory bakteryjnej jelit. Odradza się przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej i antagonistów receptora H2, które wpływają na kwasowość żołądka.
Postępowanie bezpośrednio przed wodorowym testem oddechowym
Pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza. Próbka wydychanego powietrza jest pobierana po co najmniej 12 godzinach postu. Ostatni posiłek przed powinien być ubogi w błonnik. Dopuszczalne jest spożywanie niegazowanej wody.
Zdaniem eksperta
W dniu testu pacjent nie może przyjmować żadnych leków, chyba że istnieje konieczność stosowania przepisanych środków, które trzeba zabrać ze sobą na badanie. Należy w tym czasie wstrzymać się także od palenia papierosów, żucia gumy i wykonywania ćwiczeń fizycznych. W przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę lub inne choroby, które mogą wpływać na dietę lub post, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jak wygląda dieta przed testem na SIBO?
Dieta przed testem na SIBO jest ściśle określona i ma na celu zminimalizowanie fermentacji bakteryjnej w jelitach, aby wyniki badania były jak najbardziej wiarygodne. Ograniczenia te obowiązują jedynie w dniu poprzedzającym badanie. Ważne jest stosowanie diety lekkostrawnej, która ogranicza spożycie błonnika pokarmowego. Jest to dieta niskofermentująca, z jak najmniejszą ilością węglowodanów złożonych oraz bez mleka i jego przetworów. Dlatego przed przystąpieniem do testu należy unikać spożywania produktów takich jak gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony, nabiał, duża ilość świeżych warzyw i owoców, warzywa wzdymające (np. cebula, por, czosnek, kapusta, fasola), warzywa marynowane lub kiszone oraz soki owocowe.
Dozwolone produkty to między innymi biały ryż, białe pieczywo, pieczone lub gotowane mięso, jajka i oleje roślinne, ryby i owoce morza. Ostatni posiłek przed testem powinien być lekki i spożyty na 14 godzin przed badaniem. Później dozwolone jest jedynie picie wody. Takie rygorystyczne podejście do diety i odpowiednie przygotowanie się do testu oddechowego pomaga w uzyskaniu miarodajnych wyników.
Cierpisz na wzdęcia, bóle brzucha i inne dolegliwości trawienne?
Wykonaj wodorowy test oddechowy w kierunku SIBO w Krakowie
oceń artykuł
Zostaw komentarz!