Data publikacji: 9 czerwca, 2025

Jakie choroby wykrywa kolonoskopia?

Kolonoskopia to jedno z najważniejszych badań, które może uratować życie. Pozwala wykryć groźne choroby jelita grubego na bardzo wczesnym etapie. Dzięki niej lekarz jest w stanie dostrzec polipy, nowotwory, przewlekłe stany zapalne, a także inne nieprawidłowości, które mogą powodować ból, krwawienia czy problemy trawienne. Kolonoskopia jest badaniem jelita grubego, dzięki któremu lekarz może postawić skuteczną diagnozę, ale także od razu wyeliminować zagrożenie rozwoju raka. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega ten zabieg, kiedy należy go wykonać i jakie choroby może ujawnić.

  • Kolonoskopia umożliwia wczesne wykrycie groźnych chorób jelita grubego, w tym raka i polipów.
  • Badanie pozwala lekarzowi od razu usunąć polipy i pobrać próbki do dalszej diagnostyki.
  • Regularne wykonywanie kolonoskopii pomaga w profilaktyce raka jelita grubego, szczególnie u osób po 50. roku życia.

Kolonoskopia – nie tylko diagnostyka, ale i profilaktyka

Kolonoskopia to badanie z zakresu diagnostyki endoskopowej, które może uratować życie. Lekarz za pomocą wprowadzonego przez odbyt do jelita grubego endoskopu jest w stanie wykryć rozwijające się choroby, ale też zapobiegać ich rozwojowi. Wiele osób kojarzy badanie kolonoskopowe z diagnozowaniem nowotworów, jednak jest ono także bardzo przydatne w profilaktyce schorzeń jelita grubego. Warto podkreślić, że wykonanie kolonoskopii służy nie tylko wykrywaniu zagrożeń, ale również ich eliminacji. Jeśli podczas trwania badania lekarz zauważy polipy, może je usunąć bez konieczności umawiania pacjenta na kolejny zabieg. Możliwe jest także pobranie wycinków do dalszego badania histopatologicznego. W ten sposób zmniejsza ryzyko przekształcenia ich w zmiany nowotworowe. Profilaktyka działa najskuteczniej, gdy nie czekamy na pierwsze objawy choroby.

Masz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle brzucha lub niepokojące objawy? Wykonaj kolonoskopię w Krakowie i uzyskaj trafną diagnozę

Kiedy lekarz może zalecić badanie kolonoskopowe?

Niepokojące objawy, które powinny zmotywować do wizyty u lekarza to m.in. krew w stolcu, przewlekłe bóle brzucha czy nagła utrata masy ciała. W takich przypadkach kolonoskopia staje się koniecznością. Specjalista może także zalecić wykonanie tego badania przy podejrzeniu chorób zapalnych jelit. Zaleca się, by osoby po 50. roku życia poddawały się kolonoskopii co najmniej raz na 10 lat. Jeśli w rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego, pierwsze badanie powinno odbyć się jeszcze wcześniej.Warto podkreślić, że w Polsce działa program badań przesiewowych raka jelita grubego. Mogą z niego skorzystać pacjenci w wieku 40-49 lat, jeśli u ich krewnego pierwszego stopnia występował rak jelita grubego i w ciągu ostatnich 10 lat nie mieli wykonywanej kolonoskopii. Do badania mogą przystąpić także osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały wykonywanej kolonoskopii.

Zdaniem eksperta

  Wciąż wiele osób niepotrzebnie obawia się kolonoskopii. Nowoczesne sprzęt i dostępne metody znieczulenia sprawiają, że badanie jest komfortowe i bezbolesne. Warto pamiętać, że chwila dyskomfortu to niewielka cena za pewność, że jelita są zdrowe. Rak jelita grubego rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów. Dlatego profilaktyka i korzystanie z programów przesiewowych jest bardzo ważne w kontekście wykrywania nowotworu na wczesnym etapie. 

Więcej na temat tego, dlaczego nie warto bać się kolonoskopii, można przeczytać w artykule: Czy kolonoskopia boli? Rozwiewamy najczęstsze obawy pacjentów

Jakie choroby wykrywa kolonoskopia? Lista najczęstszych problemów zdrowotnych

Kolonoskopia to jedno z najdokładniejszych badań, które dostarcza informacji o wyglądzie błony śluzowej całego jelita grubego. Pozwala zobaczyć, co dzieje się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, zanim pojawią się poważne problemy. Mimo że przez pacjentów kojarzona jest przede wszystkim z wykrywaniem nowotworów jelita grubego, to przeprowadzenie kolonoskopii umożliwia wykrycie wielu innych chorób, które mogą wpływać na zdrowie i codzienne funkcjonowanie.
  • Polipy jelita grubego – najczęstszą przyczyną powstawania raka jelita grubego jest gruczolak. Te łagodne zmiany nowotworowe przez lekarzy określane są jako stan przedrakowy. W niektórych przypadkach może zmienić się w raka złośliwego.
  • Rak jelita grubego – jeden z najczęstszych nowotworów, który rozwija się powoli i początkowo nie daje objawów. Kolonoskopia pozwala wykryć go na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są bardzo wysokie.
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) – przewlekła choroba zapalna, która powoduje uszkodzenia błony śluzowej jelita. Objawia się biegunkami, bólem brzucha i krwią w stolcu.
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – może atakować całe jelita, powodując przewlekły stan zapalny. Często prowadzi do zwężeń i poważnych powikłań wymagających operacji.
  • Uchyłki jelita grubego – drobne uchyłki w ścianach jelita mogą nie dawać objawów przez lata, ale gdy dochodzi do ich zapalenia, wywołują silny ból, gorączkę i poważne komplikacje.
  • Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego – kolonoskopia pozwala znaleźć źródło krwawienia, które może wynikać z hemoroidów, nadżerek, polipów czy nowotworu.
  • Zmiany zapalne i infekcje jelitowe – czasem przewlekłe bóle brzucha i biegunki są wynikiem infekcji bakteryjnych lub pasożytniczych. Kolonoskopia pozwala je wykryć i dobrać właściwe leczenie.
Badanie to pozwala lekarzowi uzyskać pełny obraz stanu jelit. Wykrywa zarówno poważne schorzenia, jak i drobne zmiany, które w przyszłości mogą stać się problemem. Im szybciej je znajdziemy, tym łatwiej je leczyć.

Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Nie czekaj, aż pojawią się poważne objawy. Kolonoskopia to jedno z najskuteczniejszych badań profilaktycznych. Może uratować życie, a także poprawić komfort codziennego funkcjonowania. To badanie umożliwia:
  • wczesne wykrycie raka jelita grubego – nowotwór rozwija się latami, często bez objawów. Badanie pozwala znaleźć go w początkowej fazie, gdy szanse na wyleczenie są największe.
  • usuwanie polipów od razu podczas badania – jeśli lekarz wykryje niepokojące zmiany, może je usunąć na miejscu, zmniejszając ryzyko rozwoju nowotworu.
  • diagnozowanie przewlekłych dolegliwości – kolonoskopia pomaga znaleźć przyczynę bólów brzucha, biegunki, zaparcia czy krwawienia.

Jakie są możliwości diagnostyczne kolonoskopii?

oceń artykuł

    Twoje zdrowie zasługuje na najlepszą opiekę. Skorzystaj z naszych usług medycznych i umów się na wizytę już teraz.

    Szczegółowe informacje zamieszczone są w klauzuli informacyjnej.

    Zostaw komentarz!

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Umów się na wizytę / Zadaj pytanie