REALIZOWANE PRZEZ SKOPIA ESTETIC CLINIC.
Proktologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego (ostatnie 15 cm), tj. odbytnicy i odbytu. Najczęstszymi schorzeniami występującymi w obszarze jelita grubego są: guzki krwawnicze (tzw. hemoroidy), stany zapalne, przetoki lub szczeliny odbytu oraz nowotwory.
Oferujemy szeroki wachlarz zabiegów związanych z leczeniem i usuwaniem hemoroidów – od popularnej metody Barrona (tzw. gumkowanie), poprzez odpowiednio skierowaną skleroterapię. W przypadku pobrania wycinków lub usunięcia zmian patologicznych (w tym – polipów) przeprowadzone zostaje ich badanie histopatologiczne.
Z poradnią proktologiczną skojarzona jest pracownia endoskopii, dzięki czemu istnieje możliwość wykonania diagnostycznej i zabiegowej kolonoskopii i sigmoidoskopii. Co więcej, sam zabieg kolonoskopii dla pacjentów spełniających kryteria opisane w programie profilaktycznym naszej poradni jest bezpłatny.
Z kolei w obszarze zapobiegania chorobom jelita grubego (w tym – zapobiegania nawrotom) oferowane są również – jako procedury skojarzone – profesjonalne porady dietetyka (włącznie z opracowaniem indywidualnych programów żywieniowych do konkretnych schorzeń) oraz konsultacje/zabiegi: chirurga, bariatry, gastroenterologa.
Proktologia – wskazania
Najistotniejszymi wskazaniami do podjęcia natychmiastowej konsultacji z proktologiem są:
- krwawienie z odbytu, śluzowe lub ropne wycieki,
- bóle odbytnicy,
- nieutrzymanie stolca i gazów,
- świąd, pieczenie w okolicy odbytu,
- uszkodzenia skóry okolicy odbytu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- parcia na stolec.
Wczesna wizyta u proktologa zapewnia szybsze pozbycie się bólu, swędzenia i krwawienia.
Proktologia – przebieg badania
Badanie rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentem, dzięki któremu proktolog poznaje dolegliwości i objawy. Badanie jest wykonywane w pozycji kolankowo-łokciowej lub na boku. Najpierw proktolog ogląda okolicę okołoodbytniczą i odbyt z zewnątrz, następnie wykonywane jest badanie per rectum (badanie odbytu palcem) – proktolog ocenia stan zwieraczy oraz lokalizuje ewentualne zmiany patologiczne, np. guzy. Nieodłączną częścią oceny proktologicznej jest badanie umożliwiające ocenę kanału odbytu oraz okolicy odbytnicy za zwieraczami – anoskopia. W trakcie badania oceniany jest stan śluzówki wewnątrz odbytu oraz za zwieraczami od strony odbytnicy, przeprowadzona zostaje diagnostyka guzków krwawniczych; ich ilość, stopień zaawansowania oraz, co najważniejsze, odbywa się kwalifikacja do odpowiedniego typu leczenia. W badaniu tym diagnozowane są również inne schorzenia kanału odbytu, tj. szczeliny, ujścia przetok, polipy, przerosłe brodawki linii grzebieniastej; lokalizowane są także miejsca krwawień. Co ważne badanie to nie może być zastąpione przez wykonanie kolonoskopii.
Celem oceny wyższych partii jelita stosowana jest sigmoidoskopia wziernikiem, umożliwiająca ocenę wyższych partii jelita do ok. 20-25 cm.
Proktologia – przygotowanie do badania
Wizyta u proktologa nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Proktologia – hemoroidy
Najczęstszym schorzeniem, które leczy proktolog są guzki krwawnicze odbytu. Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy człowiek. Wraz z mięśniami zwieraczami regulują oddawanie stolca i gazów. Umożliwiają wypróżnianie poprzez opróżnianie się z krwi pod wpływem impulsu nerwowego (parcia). Problemem stają się żylaki odbytu, czyli rozciągnięte guzki, wypełnione ponad miarę krwią, wywołujące stan zapalny, z czasem obejmujący również tkanki odbytu.
Hemoroidy – przyczyny powstawania
Powstawaniu żylaków odbytu sprzyjają:
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- niewłaściwa dieta (brak błonnika, mała ilość płynów) oraz skutkujące nią zaparcia,
- ciąża, w tym zmiany hormonalne.
Szczególnie narażone są osoby:
- otyłe,
- cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi,
- z przewlekłą niewydolnością krążenia,
- po operacjach okolic odbytu i krocza,
- uprawiające seks analny.
Hemoroidy – objawy
Pierwszym niepokojącym objawem jest świąd w okolicy odbytu, rzadziej niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry. Powiększone guzki wywołują wrażenie niepełnego wypróżnienia, co skłania do silniejszego parcia. W czasie wypróżniania może pojawić się niewielkie krwawienie (pozostawiające ślad na papierze toaletowym). W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do wypadania guzka; z czasem pozostaje on na zewnątrz przez cały czas. Hemoroidom towarzyszy ból, gdy występują powikłania zapalne i zakrzepowe.
Leczenie hemoroidów
Leczenie hemoroidów w początkowej fazie rozwoju polega na zmianie stylu życia i wyregulowaniu rytmu wypróżnień poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w błonnik oraz stosowaniu środków farmakologicznych (maści, czopków lub leków doustnych). Zaawansowane zmiany wymagają natomiast leczenia operacyjnego.
Leczenie hemoroidów – metoda Barrona (tzw. gumkowanie, ligacja)
Na podstawę guzka, przy pomocy specjalnego urządzenia, zostaje nałożona gumowa opaska, która odcina do niego dopływ krwi. W rezultacie guzek obumiera i po kilku-kilkunastu dniach odpada. Zabieg trwa krótko i jest bezbolesny. Zabieg powtarza się w zależności od wskazań.
Leczenie hemoroidów – skleroterapia
Niewielkie guzki można usuwać poprzez wstrzyknięcie preparatu – specjalnej pianki zamykającej naczynie. Zastrzyk skutkuje powstaniem zakrzepu, w konsekwencji czego niedożywiony guzek odpada.
Leczenie hemoroidów – krioterapia (czyli leczenie zimnem)
Polega na zastosowaniu niskich temperatur za pomocą sondy, powodując martwicę guzka. Można stosować jako odrębną metodę do niewielkich zmian jak również w połączeniu z gumkowaniem celem przyspieszenia martwicy guzka krwawniczego.
Proktologia – najczęstsze pytania
Czy, aby umówić wizytę u proktologa, potrzebne jest skierowanie?
W CM Skopia, aby umówić wizytę u proktologa, nie jest wymagane skierowanie.
Kto przeprowadza konsultacje proktologiczne i badania?
W CM Skopia nad pacjentem czuwają specjaliści proktolodzy: dr n. med. Leszek Bolt, dr n. med. Marek Winiarski, dr n. med. Mirosława Buczynowska, dr n. med. Krzysztof Bucki.
Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego?
Wynik badania histopatologicznego jest dostępny po ok. 2-3 tygodniach od pobrania materiału.
Czy badanie proktologiczne to wyłącznie badanie palcem?
Nie, badanie proktologiczne składa się z badania oglądaniem, badania palcem (per rectum) oraz anoskopii.
Czy badanie proktologiczne wykonuje się w znieczuleniu?
Tak, badanie proktologiczne zarówno per rectum jak i anoskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym żelem lignokainowym.
Konsultacja u proktologa – umów się na wizytę
Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.
Oferowane usługi z zakresu proktologii: