Urologia

Cystoskopia | Zabieg stulejki | Usuwanie mięska cewkowego | Prostata | Urolog Kraków

Urologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowego (nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej), a w przypadku mężczyzn – także męskich narządów płciowych (prącia, moszny, jąder, najądrzy, nasieniowodów, prostaty i pęcherzyków nasiennych).

Poradnia urologiczna Centrum Medycznego Skopia udostępnia szeroki wachlarz badań i zabiegów (w tym USG i badania laboratoryjne). Ponadto w specjalistycznej pracowni endoskopowej istnieje możliwość wykonania cystoskopii, w tym – na życzenie pacjenta – cystoskopii w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (w analgosedacji).

Specjaliści Centrum Medycznego Skopia wykonują zabiegi z zakresu urologii i urologii dziecięcej (zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka) oraz szereg procedur medycznych dla dorosłych, w tym związanych z diagnostyką i leczeniem przerostu gruczołu stercza (prostata). Dostępne są również zabiegi wymiany cewnika pęcherzowego, wycinania zmian na prąciu lub mosznie, itp.

Urologia – wskazania

Najistotniejszymi wskazaniami do podjęcia natychmiastowej konsultacji z urologiem są:

 • niekontrolowane oddawanie moczu,
 • bolesne oddawanie moczu,
 • nietypowy kolor, zapach i/lub konsystencja moczu (białka, krew, ropa czy piana w moczu),
 • niewielka lub zbyt duża (więcej niż 7 razy na dobę) ilość oddawanego moczu,
 • ból lub opuchlizna jąder,
 • uczucie częstej lub ciągłej potrzeby oddawania moczu,
 • ból podbrzusza i/lub jąder po urazie,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • swędzenie cewki moczowej,
 • zaczerwienienia lub obrzęki prącia,
 • konieczność założenia cewnika.

Urologia – przygotowanie do badania

Najważniejszym, a zarazem – najtrudniejszym – krokiem jest przełamanie bariery psychicznej.

Przychodząc na konsultację, warto przynieść ze sobą wyniki badań krwi, badania moczu, wcześniejszych prześwietleń, USG, itp., a także sporządzaną wcześniej listę leków przyjmowanych i tych, których przyjmowanie niedawno zakończono (należy uwzględnić również zioła). W czasie konsultacji trzeba opisać wszystkie objawy choroby. Przed wizytą należy zadbać o higienę.

Urologia – przebieg badania

Wizyta u urologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. W następnej kolejności, w zależności od schorzenia, lekarz wykonuje odpowiednie badanie.

Typy badań urologicznych

Badanie fizykalne

Po rozmowie z pacjentem lekarz przystępuje do oglądania i badania fizykalnego chorego. W zależności od schorzenia w ramach badania fizykalnego może obejrzeć zewnętrzne narządy płciowe (z odprowadzeniem napletka) i/lub jądra, a także wykonać badanie per rectum (badanie odbytu palcem). Ostatnie badanie, przeprowadzane z użyciem żelu nawilżającego, jest bezbolesne; jednocześnie pozwala trafnie ocenić gruczoł krokowy (prostatę). Standardowym elementem badania fizykalnego jest uciskanie dłonią okolic lędźwiowych i podbrzusza w celu zorientowania się o umiejscowieniu bólu i jego natężenia.

 

Badania obrazowe

Do najważniejszych badań obrazowych należą ultrasonografia (USG) dróg moczowych . Badanie USG pełni rolę badania przesiewowego, umożliwia bowiem łatwą ocenę nieprawidłowości w obrębie górnych dróg moczowych – pozwala zdiagnozować niewłaściwą masę/wielkość nerek, pęcherza czy prostaty.

 

Badania i zabiegi inwazyjne

USG przezodbytnicze prostaty (TRUS) – do odbytu zostaje wprowadzona sonda, dzięki której lekarz może ocenić wielkość oraz budowę prostaty, a w razie potrzeby pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Badanie trwa kilka minut.
Badanie urodynamiczne – wykorzystywane przy podejrzeniu zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych – umożliwia ocenę pęcherza moczowego, zwieracza i cewki moczowej. Do pęcherza moczowego zostają wprowadzone dwa cewniki; przez jeden wpływa woda destylowana, drugi natomiast rejestruje ciśnienie panujące w pęcherzu.
Cystoskopia – przez cewkę do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony wziernik (cystoskop), co umożliwia obejrzenie cewki moczowej i pęcherza, a także pobranie wycinków celem oceny histopatologicznej. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Założenie, wymiana i usunięcie cewnika z pęcherza moczowego.

Urologia – najczęściej zadawane pytania

Czy do wykonania badania urologicznego potrzebne jest skierowanie?

W CM Skopia, aby umówić wizytę u urologa, nie jest wymagane skierowanie. Jest to konsultacja komercyjna, czyli odpłatna.

 

Kto przeprowadza konsultacje i badania urologiczne?

W CM Skopia przyjmuje specjalista urolog dr n. med. Włodzimierz Klima.

 

Jak często należy wykonywać badanie urologiczne?

Mężczyźni po 40. roku życia powinni wykonać badanie prostaty raz w roku. W innych przypadkach w zależności od wskazań.

Urologia prywatnie w CM Skopia – umów się na konsultację/badanie

Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.

Oferowane usługi z zakresu urologii:

Konsultacje urologiczne

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie

Zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie

W poradni urologicznej Centrum Medycznego Skopia istnieje możliwość wykonania zabiegu stulejki i krótkiego wędzidełka. Diagnostyką i leczeniem tych schorzeń zajmuje się doświadczony urolog.

Cystoskopia

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie
Cystoskopia to metoda diagnostyczna,  polegająca na wziernikowaniu (za pomocą specjalnego przyrządu zwanego cystoskopem) pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Dzięki wziernikowaniu lekarz może optycznie ocenić wnętrze pęcherza moczowego w celu obserwacji zmian w samym pęcherzu i ujściach moczowodów. Jako że cystoskop jest wyposażony w dodatkowy specjalny wewnętrzny kanał, lekarz może również dokonywać biopsji i pobierać materiał do badania histopatologicznego. Możliwe jest także wykonywanie dodatkowych zabiegów, np. elektrokoagulacji zmian.  

Cystoskopia – wskazania do badania

Cystoskopię wykonuje się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem urologiem i na jego wskazanie. Najczęstszymi objawami, w związku z którymi może zostać zalecone wykonanie cystoskopii, są:
 • występowanie w moczu krwi (tzw. krwiomocz)
 • infekcje dróg moczowych
 • występowanie przetoki moczowej
 • wady wrodzone cewki moczowej
 • podejrzenie nowotworu lub gruźlicy pęcherza moczowego.

Cystoskopia – przygotowanie do badania

Przed badaniem należy dokładnie zadbać o higienę intymną, a także opróżnić pęcherz (oddać mocz). Osobom z infekcją dróg moczowych urolog może zalecić przyjmowanie na kilka dni przed badaniem leków przeciwbakteryjnych.

Cystoskopia – przebieg badania

Pacjent siada na fotelu z stopami opartymi na podpórkach i nogami odwiedzonymi, zgiętymi w biodrach i kolanach. Po odkażeniu ujścia cewki moczowej lekarz wprowadza do cewki moczowej cystoskop, a solą fizjologiczną wypełnia cewkę i  pęcherz moczowy w celu obserwacji. Wprowadza cystoskop do kanału cewki a następnie do pęcherza moczowego i rozpoczyna ocenę  narządu. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest bezpieczne a ze względu na stosowanie znieczulenia miejscowego w cystoskopii sztywnej jest akceptowalne pod względem odczuć bólowych, przy cystoskopii giętkiej pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Przez 2-3 dni po cystoskopii pacjent podczas oddawania moczu może odczuwać dyskomfort.

Cystoskopia – przeciwwskazania

Cystoskopii nie należy wykonywać w przypadku:
 • ostrego zapalenie pęcherza lub gruczołu krokowego
 • istotnego powiększenia gruczołu krokowego
 • uszkodzenia pęcherza moczowego wskutek urazu
 • małego pęcherza moczowego
 • zwężenia cewki moczowej
 • niedawno przebytego zawału serca.
Pacjent z chorobą zastawek serca, sztucznymi zastawkami czy zaburzeniami krzepliwości przed badaniem musi skonsultować się z lekarzem. Wychodząc na przeciwko oczekiwaniom pacjentów  w celu zapewnienia jak największego komfortu w czasie badania cystoskopowego oraz jak  najlepszej wizualizacji  w trakcie badania CM Skopia oddaje do dyspozycji pacjentów najnowszej generacji cystoskop OLYMPUS tzw. Flex cystoskop- giętki. W CM Skopia oferujemy pacjentom dwa rodzaje zabiegu cystoskopii: - cystoskopia z użyciem cienkiego  HD NBI  OLYMPUS flex cystoskopu tzw. giętkiego oraz -cystoskopia klasyczna z użyciem cystoskopu sztywnego Metodą bardziej nowoczesną i bezbolesną jest cystoskopia giętka. Cystoskopia giętka jest nowoczesnym zabiegiem rzetelnie oceniającym stan cewki moczowej, pęcherza moczowego, przyczyny krwiomoczu, prostaty u mężczyzn i występujące nieprawidłowości w układzie moczowym. Zabieg jest bezbolesny, szybki i przeprowadzany w nowoczesnym gabinecie. Cystoskop giętki to ultracienki instrument endoskopowy, który lekarz wprowadza do cewki moczowej a następnie pęcherza . Cystoskop giętki pozwala  wykonać pełne obrazowanie cewki oraz pęcherza moczowego poprzez szeroki zakres ruchomości  co wyraźnie poprawia  komfort pacjenta oraz przyczynia się, ze zabieg cystoskopii giętkiej jest bezbolesny. Cystoskopia giętka to bezpieczny i bezbolesny zabieg.

Cystoskopia – najczęstsze pytania

Czy aby wykonać cystoskopię, potrzebne jest skierowanie? Nie, w CM Skopia zabieg cystoskopii wykonujemy jedynie odpłatnie dlatego skierowanie nie jest wymagane. Kto przeprowadza cystoskopię? W CM Skopia zabieg cystoskopii wykonuje urolog dr n.med. W.Klima Czy cystoskopię należy powtarzać? Jeśli tak, to jak często? W zależności od rozpoznania medycznego. W przypadku chorób o charakterze nowotworowym cystoskopia jest badaniem cyklicznym przeprowadzanym zgodnie z  określonymi  w  wytycznych okresach czasowych Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego? Wynik badania histopatologicznego (jeśli został pobrany wycinek) jest dostępny po ok. 2 tygodniach (rejestracja CM Skopia informuje telefonicznie pacjentów o otrzymaniu wyniku). Czy cystoskopia jest bolesna? Zabieg cystoskopii jest najczęściej oceniany jako mniej nieprzyjemny niż pacjent się spodziewał. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest odczuwalny dla pacjenta (najczęściej mówią, że czują parcie na pęcherz i lekkie pieczenia). W CM Skopia możliwe jest wykonanie cystoskopii w znieczuleniu ogólnym tzw. analgosedacji, gdzie pacjent otrzymuje dożylnie lekki uspakajające i nasenne na czas trwania zabiegu wtedy pacjenci nie odczuwają absolutnie żadnego dyskomfortu i wracają do normalnego funkcjonowania tuż po zabiegu. Wykonanie cystoskopii giętkiej za pomocną nowoczesnego i ultracienkiego instrumentu flex cystoskopu jest bezbolesne. Cystoskopia prywatnie w CM Skopia – umów się na badanie Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.    

Znieczulenie ogólne - analgosedacja

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie
Znieczulenie ogólne - analgosedacja - metoda znieczulenia (jedna z metod znieczulenia potocznie określanych mianem znieczulenia ogólnego) polegająca na podaniu pacjentowi leków o działaniu uspokajającym i nasennym oraz jednoczesnym podaniu leków o działaniu przeciwbólowym.

Wycinanie zmian na prąciu i mosznie

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie

Konsultacja z wymianą cewnika pęcherzowego

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie

Usuwanie mięska cewkowego

 • Profilaktyka
 • Wczesne wykrywanie
 • Diagnostyka
 • Leczenie