Gastroskopia Kraków

 

Gastroskopia – metoda diagnostyczna, a w niektórych przypadkach i lecznicza (np. polipektomia, mukozektomia, tamowanie krwawienia, itp.), polegająca na wprowadzeniu przez usta do górnego odcinka przewodu pokarmowego giętkiego endoskopu (urządzenia zakończonego kamerą wysokiej rozdzielczości* i źródłem światła), co pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych schorzeń. Za pomocą kamery lekarz na monitorze może w dużym powiększeniu obejrzeć wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w konsekwencji – ocenić elastyczność ścian i wygląd błony śluzowej oraz soku żołądkowego.

*w wybranych placówkach – w tym w CM Skopia

 

Gastroskopia – cel badania

Gastroskopia umożliwia wczesne rozpoznanie chorób układu pokarmowego – raka przełyku i żołądka czy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Diagnozowane są również żylaki przełyku, zapalenie błony śluzowej przełyku i żołądka oraz dwunastnicy, a także pozostałe nowotwory żołądka (np. chłoniak, GIST, NET). Dzięki gastroskopii diagnozuje się również zmiany wywołane działaniem środków chemicznych.

Pojęcie gastroskopii w języku potocznym używane jest do określenia – z punktu widzenia nomenklatury medycznej – trzech różnych badań:

  • ezofagoskopii (badania przełyku),
  • gastroskopii (badania żołądka),
  • duodenoskopii (badania dwunastnicy).

W trakcie takiego badania oceniane są wszystkie opisywanie odcinki, dlatego spotykamy się również z nazwą esophagogastroduodenoskopii (EGD). W Centrum Medycznym Skopia w ramach gastroskopii wykonywana jest pełna esophagogastroduodenoskopia (EGD).

 

Gastroskopia – wskazania

Do najistotniejszych wskazań do wykonania badania gastroskopowego zalicza się:

  • trudności w przełykaniu,
  • nudności, wymioty, odbijania,
  • zgagę i inne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • dolegliwości bólowe w nadbrzuszu,
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • nagłą i niewyjaśnioną utratę masy ciała,
  • podejrzenie obecności ciał obcych.

Badanie wykonujemy również w:

  • diagnostyce celiakii,
  • przed planowymi zabiegami operacyjnymi,
  • u pacjentów z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego*.

*w wybranych przypadkach

 

Gastroskopia – przebieg badania

Przed badaniem pacjent kładzie się w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową ugiętą w kierunku klatki piersiowej; zdejmuje również okulary i protezy zębowe, jeśli posiada. W celu wyeeliminowania dyskomfortu związanego z wprowadzniem aparatu, gardło zostaje znieczulone. Endoskop wprowadzany jest przez specjalny ustnik. W czasie badania nie należy przełykać śliny. Bardzo ważne jest swobodne, miarowe oddychanie. Badanie gastroskopowe standardowo trwa od kilku do kilkunastu minut.

 

Gastroskopia terapeutyczna

Nieodłączną częścią gastroskopii jest wykonanie testu ureazowego mającego na celu wykrycie obecności bakterii Helicobacter Pylori (bakteria ta w zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialna jest za występowanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy). W celu wykonania testu pobierany jest wycinek błony śluzowej żołądka. W trakcie gastroskopii możliwe jest również przeprowadzanie dodatkowych zabiegów – biopsji miejsc zmienionych chorobowo, usunięcia polipów czy połkniętego ciała obcego, poszerzenia zwężeń przewodu pokarmowego czy tamowania krwotoków. Część z tego typu zabiegów wymaga znieczulenia ogólnego, a niektóre wykonania badania w ramach hospitalizacji.

 

Gastroskopia w znieczuleniu miejscowym i ogólnym (analgosedacji)

Przy wykonywaniu gastroskopii w znieczuleniu miejscowym stosuje się Xylokainę w sprayu, celem osłabienia odruchu wymiotnego i dyskomfortu powodowanego przez ruchy endoskopu.

W trakcie znieczulenia ogólnego pacjent otrzymuje leki uspokajające i nasenne oraz leki przeciwbólowe, zapewniające komfortowy i bezpieczny sen. Na badanie należy przyjść z osobą towarzyszącą (w celu odebrania po około 2 godzinach od rozpoczęcia badania). W dniu badania nie wolno prowadzić pojazdów.

 

Gastroskopia – przygotowanie do badania

Badanie gastroskopowe musi odbywać się na czczo, czyli z pustym żołądkiem; 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść i pić.

Jeśli badanie zaplanowane jest w godzinach dopołudniowych, wieczorem przed badaniem można spożyć lekką kolację najlepiej w formie półpłynnej (np. jogurt), płyny zaś przyjmować do 22:00. Rano nic nie jesć i nie pić.

W przypadku gastroskopii wykonywanej popołudniu w dniu badania można zjeść lekkie śniadanie, najlepiej w formie półpłynnej (np. jogurt), a na 6 godzin przed badaniem wstrzymać się z jedzeniem i piciem.

Stale przyjmowane leki można w tym dniu zażyć, popijając 1-2 łykami wody, jednak nigdy bezpośrednio przed badaniem. Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż przez zabiegiem może być wymagana tymczasowa zmiana lub odstawienie leku.

 

Gastroskopia – przygotowanie do badania

Gastroskopia – przygotowanie do badania

 

Gastroskopia – przeciwwskazania

Istnieją sytuacje, gdy ryzyko wykonania gastroskopii jest zbyt wysokie. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • niewydolność krążeniowa lub oddechowa,
  • ostry zespół wieńcowy,
  • niedawno przebyty zawał serca,
  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego,
  • tętniak aorty,
  • wczesny okres po operacji jamy brzusznej,
  • poparzenia przełyku.

 

Gastroskopia – najczęstsze pytania

 

Czy, aby wykonać gastroskopię, potrzebne jest skierowanie?

W CM Skopia, aby wykonać gastroskopię, nie jest wymagane skierowanie.

 

Kto przeprowadza badanie gastroskopowe?

W CM Skopia nad pacjentem czuwa zespół specjalistów.

 

Czy można jednocześnie wykonać gastroskopię i kolonoskopię?

Istnieje możliwość jednoczesnego wykonania gastroskopii i kolonoskopii, w tym również w znieczuleniu (analgosedacji).

 

Jak często można wykonywać gastroskopię?

Jeśli zachodzi konieczność, gastroskopię można powtarzać wielokrotnie, nawet mimo krótkich odstępów czasowych.

 

Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego?

Po gastroskpii lekarz wydaje pacjentowi opis badania. Wynik badania histopatologicznego (jeśli został pobrany wycinek) jest dostępny po ok. 2 tygodniach.

 

Gastroskopia – umów się na badanie

Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie