Endoskopowe zakładanie balona żołądkowego (balon Orbera) Kraków

Balon żołądkowy (balon Orbera) – jak sama nazwa wskazuje – to rodzaj balonu umieszczanego bezpośrednio w żołądku. Balon taki jest odporny na działanie soków trawiennych. Używane przez nas balony wypełnione są roztworem soli fizjologicznej – co jest całkowicie bezpieczne dla organizmu.

Balon wypełniając część objętości żołądka doskonale wspomaga terapię otyłości. Pacjent już po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu odczuwa bowiem sytość. Zmniejsza się więc ilość pokarmu dostarczanego organizmowi a co za tym idzie zmniejsza też i liczba wchłanianych kalorii. To wraz z odpowiednio dobraną dietą daje doskonałe efekty terapeutyczne.

Balon nie powoduje ciągłego uczucia głodu – wręcz przeciwnie – jego działanie polega na tym by jak najszybciej po rozpoczęciu posiłku dać uczucie sytości. Balon sprzyja częstemu jedzeniu w mniejszych porcjach a więc tym samym ułatwia wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych – niezbędnych po jego usunięciu.

Założenie balonu wykonujemy w naszej placówce w trakcie zabiegu podobnego do gastroskopii. Balon jest umieszczany za pomocą specjalnego endoskopu. Zabieg może być wykonany w specjalnym znieczuleniu – tzw. analgosedacji – dając pacjentowi niezbędny komfort a lekarzowi swobodę i czas niezbędny do prawidłowego umieszczenia balonu. Sam zabieg założenia wymaga takiego samego przygotowania jak zwyczajna kolonoskopia.

Podobnie wygląda likwidacja balonu – procedura jest podobna – balon usuwany jest za pomocą odpowiedniego endoskopu (gastroskopu)

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie