Wodorowe testy oddechowe (SIBO) Kraków

Wodór jest wytwarzany w procesie fermentacji przez bakterie obecne w jelicie grubym i cienkim. W warunkach fizjologicznych, gdy nie występują żadne stany chorobowe, jego zawartość w wydychanym powietrzu jest znikoma. Gdy w wyniku różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych (laktozy, fruktozy oraz innych cukrów) część węglowodanów przyjętych z pokarmem nie zostaje strawiona, ulega nadmiernej fermentacji. Celem testów oddechowych jest pomiar zawartości wodoru w wydychanym powietrzu, by móc stwierdzić, czy procesy trawienia oraz wchłaniania węglowodanów w jelitach przebiegają prawidłowo. Wodorowe testy oddechowe umożliwiają również diagnostykę zespołu przerostu flory bakteryjnej jelit (SIBO).

 

Wodorowe testy oddechowe – wskazania:

Do najczęstszych wskazań w kierunku wykonania diagnostyki należą uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego:

  • wzdęcia i gazy,
  • bóle brzucha,
  • biegunki lub zaparcia,
  • zgaga,
  • mdłości,
  • bóle głowy i zmęczenie.

 

Wodorowe testy oddechowe – przebieg badania:

Badanie polega na podaniu wodnego roztworu określonego typu cukru: laktozy, laktulozy lub fruktozy, a następnie na pobraniu próbek wydychanego powietrza zgromadzonego przez kilka sekund w płucach. Pomiędzy pobraniami próbek  należy unikać aktywności fizycznej i spacerowania, pozostając w jednym miejscu. Jeśli osoba przeprowadzająca test wyrazi zgodę, można pić wodę. Test jest nieinwazyjny i bezbolesny.

 

Wodorowe testy oddechowe – przygotowanie do badania:

W celu uwiarygodnienia wyniku testu wodorowego, należy się odpowiednio wcześnie przygotować do badania. Pozwoli to zminimalizować ewentualne problemy układu pokarmowego, takie jak: nadmierne (nocne) namnożenie się bakterii w jamie ustnej, nienaturalny chwilowy rozrost bakterii w jelicie cienkim, spowodowany np. spożyciem nadmiaru fermentujących pokarmów i wydłużeniem trawienia czy częściowe lub całkowite chwilowe zniszczenie przerostu przy pomocy antybiotykoterapii. W sytuacji kiedy będziesz nieodpowiednio przygotowany, reakcja na cukier może być zbyt mała lub zbyt intensywna, żeby prawidłowo zdiagnozować istotę problemu.

 

 

Dieta przed badaniem:

Na dwa dni przed wykonaniem wodorowych testów oddechowych należy stosować odpowiednią dietę, jedząc więcej posiłków, ale w mniejszych ilościach.

  • Z diety warto wykluczyć produkty o wysokiej zawartości fermentujących węglowodanów, które przyczyniają się do powstawania gazów w jelitach – produktów wzdymających (kalafior, brukselka, kapusta, cebula, por, groch, fasola, kukurydza).
  • Lepiej unikać spożywania pieczywa oraz makaronu pełnoziarnistego, ciemnego oraz razowego, pełnoziarnistych płatków śniadaniowych, potraw smażonych, przetworów mlecznych, nabiału i jajek, warzyw i owoców (zwłaszcza wysoko fermentujących), soków warzywnych i owocowych, orzechów i nasion, słodyczy, napojów słodzonych, wody gazowanej i o dużej zawartości minerałów, napojów ziołowych i zielonej herbaty.
  • Warto również ograniczyć przyprawy wyłącznie do soli i pieprzu.
  • Jeśli Pacjent toleruje nabiał, można spożywać dojrzałe sery żółte (Parmezan, Pecorino) i nabiał bez laktozy. Wskazany jest ryż jaśminowy lub basmanti, chyba, ze Pacjent jest na diecie bezzbożowej, wtedy nie należy jeść ryżu. Dozwolona jest jedna filiżanka słabej kawy i słabej czarnej herbaty, ale gorzkiej – bez słodzików i mleka.

 

Do testu trzeba przystąpić będąc na czczo od 12 godzin. Wcześniej należny spożyć lekki posiłek, najlepiej w postaci gotowanego ryżu lub krążków ryżowych, wody niegazowanej lub słabej herbaty bez cukru.

 

Stosowanie leków przed badaniem:

  • Przez co najmniej 4 tygodnie przed badaniem nie należy stosować antybiotyków, leków zawierających sulfonamidy oraz poddawać się badaniu kolonoskopowemu.
  • Na tydzień przed wykonaniem wodorowych testów oddechowych należy odstawić leki środki zagęszczające lub rozluźniające stolec, prebiotyki i probiotyki, gorzkie krople żołądkowe i wszelkiego rodzaju tzw. „zakwaszacze” i „odkwaszacze” żołądka, enzymy trawienne oraz inne suplementy, zwłaszcza zawierające błonnik oraz fruktozę i laktozę.

Wszelkie leki należy odstawić po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

 

W dniu badania:

  • Można pić przegotowaną wodę lub wodę źródlaną bez dodatków.
  • Nie wolno żuć gumy, jeść cukierków, palić papierosów, używać kleju do protez.
  • Bezpośrednio przed wykonaniem testu należy umyć zęby, jednak w przypadku dzieci warto z tego zrezygnować z uwagi na możliwość połknięcia pasty i zafałszowanie wyniku.

 

Wodorowe testy oddechowe – przeciwwskazania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania wodorowego testu są hipoglikemia reaktywna (posiłkowa), cukrzyca lub stwierdzona albo podejrzewana dziedziczna nietolerancja fruktozy. Test należy wykonać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Wynik może zafałszować również obecność silnej próchnicy lub dużego stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej.

 

Wodorowe testy oddechowe – najczęstsze pytania:

Czy, aby wykonać wodorowe testy oddechowe, potrzebne jest skierowanie?

W CM Skopia, aby wykonać wodorowe testy oddechowe nie jest wymagane skierowanie.

 

Kto przeprowadza wodorowe testy oddechowe?

W CM Skopia badanie wykonuje pielęgniarka.

 

Jak długo czeka się na wynik badania?

Raport z badania jest przygotowany bezpośrednio po zakończeniu procedury.

 

Wodorowe testy oddechowe prywatnie w CM Skopia – umów się na badanie:

Zadzwoń: 12 446 46 10.

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie