Bariatria, leczenie otyłości

Leczenie nadwagi i otyłości | Balon żołądkowy (Balon Orbera)

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem otyłości. Otyłość jest przyczyną wielu poważnych schorzeń – od cukrzycy, przez choroby serca, nerek, miażdżycę po zwyrodnienia stawów i choroby kręgosłupa. Otyłość może być wywołana wieloma czynnikami – dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka. Leczenie otyłości – niezależnie od stosowania odpowiednio dobranej diety – bywa często skorelowane z leczeniem schorzeń powiązanych z otyłością. Pierwszym symptomem otyłości jest nadwaga, z którą trzeba od samego początku walczyć, szczególnie dotyczy to dzieci. Dziś obserwujemy epidemię otyłości. W Polsce dwóch na trzech osób boryka się z nadwagą lub otyłością. Otyłość jest skutkiem długo utrzymującego się dodatniego bilansu energetycznego.

Jak rozpoznać nadwagę czy otyłość?

Powszechną metodą rozpoznawania nadwagi czy otyłości jest tzw. obliczenie wskaźnika BMI czyli wskaźnika masy ciała. Ważne w tych pomiarach jest obliczenie masy tkanki tłuszczowej. Pojęcie nadwagi i otyłość często stosuje się zamiennie gdyż oba pojęcia odnoszą się do nadmiernej masy ciała jednakże obrazują inną skalę problemu. Nadwaga jest stanem ,,przedchorobowym” otyłości gdy optymalny poziom tkanki tłuszczowej został przekroczony. Nadwaga jest niebezpieczna gdyż często prowadzi do otyłości czyli choroby.
Otyłość natomiast jest chorobą przewlekłą, którą stwierdza się standardowo gdy wartość BMI przekracza 30 jednostek.

Przyczyny otyłości

Do najczęstszych przyczyn rozwoju otyłości zaliczamy czynniki:
genetyczne,
-metaboliczne,
-psychologiczne,
-środowiskowe.

Niewątpliwie dzisiejszy siedzący styl życia, posiłkowanie się przetworzonymi produktami, mała aktywność fizyczna są czynnikami ryzyka wystąpienia otyłości.

Skutki braku leczenia otyłości:
Nieleczona nadwaga i otyłość prowadza do wielu chorób m.in. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zwyrodnienia stawów czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Występowanie otyłości wiąże się również większym ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych. U osób otyłych częściej występują również dolegliwości oddechowe, zaburzenia czynności wątroby czy pracy nerek. Kobietom otyłym trudniej zajść w ciąże.

Wskazania do leczenie otyłości
Każdą otyłość powinno się leczyć. W przypadku niewielkiego przekroczenia optymalnego poziomu tkanki tłuszczowej wystarczy zastosować odpowiednią dietę i wprowadzić więcej aktywności fizycznej w życiu codziennym. W sytuacji gdy BMI przekracza 35-40 kg/m2 a w dodatku współistnieje jedna z towarzyszących chorób: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe czy zespół metaboliczny zaleca się chirurgiczne leczenie otyłości jakim jest m.in. założenia balona żołądkowego ORBER. Wskazaniem do chirurgicznego leczenia otyłości jest również niepowodzenie wcześniejszego leczenia czy niemożliwość utrzymania utraconej masy przez długi czas mimo prawidłowego leczenia zachowawczego np. za pomocą odpowiedniej diety czy ćwiczeń fizycznych.

Jak leczyć otyłość?
Leczenie otyłości powinno rozpocząć się od stopniowej redukcji masy ciała. Leczenie otyłości powinno być dopasowane do stopnia i typu otyłości, płci i wieku pacjenta. Lekarz może zadecydować o leczeniu standardowy polegającym na przygotowaniu odpowiedniej diety i zestawu ćwiczeń lub w przypadku otyłości olbrzymiej leczenie chirurgiczne lub balonem. Ważnym elementem leczenia jest edukacja pacjenta prawidłowych nawyków żywieniowych i samokontrola spożytego pożywienia.

Bariatria – chirurgia bariatryczna i metaboliczna – chirurgiczne leczenie otyłości
Możliwe jest chirurgiczne leczenie otyłości poprzez, np. operację rękawowej resekcji żołądka czy operację wyłączenia żołądkowego.

Bariatria – leczenie otyłości balonem Orbera
Stosunkowo częstym zabiegiem jest endoskopowe zakładanie balonu żołądkowego. Balon taki (tzw. balon Orbera), wypełniając część objętości żołądka, doskonale wspomaga terapię otyłości. Pacjent automatycznie zaczyna spożywać mniejsze ilości pożywienia. Co więcej, balon znajduje zastosowanie u stosunkowo szerokiej grupy pacjentów, nie ma też zbyt wielu przeciwskazań do jego stosowania. Samo założenie balonu Orbera w CM Skopia wykonuje się w analgosedacji – rodzaju płytkiego znieczulenia ogólnego. Sam zabieg przypomina gastroskopię, nie wymaga więc od pacjenta uporczywej procedury przygotowawczej. To właśnie w trakcie gastroskopii – za pomocą odpowiedniego endoskopu następuje założenie balonu. W czasie podobnej procedury następuje jego usunięcie po okresie ok. pół roku. W międzyczasie pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne których celem jest ocena postępu redukcji masy ciała oraz stopień realizacji zaleceń lekarskich dotyczących zmiany nawyków żywieniowych czy wprowadzenia aktywności fizycznej.

 

Bariatria (leczenie otyłości) – najczęściej zadawane pytania

Czy do lekarza bariatry potrzebne jest skierowanie?
W CM Skopia lekarz bariatra przyjmuje komercyjnie czyli odpłatnie co oznacza, że nie wymagane jest skierowanie.

Kto jest lekarzem bariatrą w CM Skopia?
W CM Skopia specjalistą w dziedzinie bariatrii jest dr hab. n. med. Piotr Major.

Co to jest analgosedacja?
Analgosedacja jest rodzajem płytkiego znieczulenia ogólnego. Pacjent otrzymuje dożylnie leki uspokajające i nasenne oraz leki przeciwbólowe, zapewniające komfortowy i bezpieczny sen, dzięki czemu zakładanie balonu Orbera staje się zupełnie bezbolesne.

 

Bariatria (leczenie otyłości) prywatnie w CM Skopia – umów się na konsultację/badanie

Wypełnij formularz lub zadzwoń: 12 446 46 10.

Poznaj naszego specjalistę: prof. dr hab. n. med. Piotr Major.

Oferowane usługi z zakresu bariatrii:

 

Konsultacje bariatryczne

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Gastroskopia

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Gastroskopia – metoda diagnostyczna, a w niektórych przypadkach i lecznicza (np. polipektomia, mukozektomia, tamowanie krwawienia, itp.), polegająca na wprowadzeniu przez usta do górnego odcinka przewodu pokarmowego giętkiego endoskopu (urządzenia zakończonego kamerą wysokiej rozdzielczości i źródłem światła), co pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych schorzeń. Za pomocą kamery lekarz na monitorze może w dużym powiększeniu obejrzeć wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w konsekwencji – ocenić elastyczność ścian i wygląd błony śluzowej oraz soku żołądkowego.

Gastroskopia z testem ureazowym

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie
Gastroskopia - metoda diagnostyczna, a w niektórych przypadkach (np. polipektomia) i lecznicza polegająca na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego giętkiego endoskopu (urządzenie zakończone kamerą wysokiej rozdzielczości i źródłem światła). Za pomocą tej kamery lekarz na monitorze może w dużym zbliżeniu obejrzeć błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.
Pojęcie gastroskopii używane jest w języku potocznym do określenia formalnie trzech różnych badań: ezofagoskopia - badanie przełyku gastroskopia - badanie żołądka duodenoskopia - badanie dwunastnicy
W naszym ośrodku podczas wykonywania gastroskopii wykonywane są wszystkie powyższe badania.
W trakcie gastroskopii możliwe jest przeprowadzanie dodatkowych zabiegów np. tamowanie krwawień, polipektomia, czy też usuwanie ciał obcych.
Gastroskopia może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym (za pomocą specjalnego żelu) lub w analgosedacji – rodzaju płytkiego znieczulenia ogólnego podczas którego – mówiąc obrazowo – pacjent zasypia i budzi się po wykonaniu badania.
W trakcie gastroskopii dodatkowo może być wykonany test ureazowy. Jest to test na obecność bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka. W celu wykonania testu w trakcie badania gastroskopowego pobierany jest wycinek błony śluzowej żołądka.
Gastroskopia z testem ureazowym - przygotowanie do badania

Kolonoskopia

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Kolonoskopia – kluczowe badanie profilaktyczno-diagnostyczno-terapeutyczne, dzięki któremu lekarz może ocenić jelito grube, usunąć polipy, wykryć zmiany przednowotworowe i wcześnie zdiagnozować raka jelita grubego.

Kolonoskopia to metoda diagnostyczna, która polega na wprowadzeniu do jelita grubego specjalnego wziernika zakończonego kamerą wideo i źródłem światła (endoskop w tej wersji nazywany jest kolonoskopem). Kolonoskopia umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego, co pozwala ocenić barwę jego błony śluzowej, strukturę, wzór czy siatkę naczyń krwionośnych. Przede wszystkim zaś służy wczesnemu wykrywaniu zmian przednowotworowych i raka jelita grubego. Niektóre pracownie, w tym CM Skopia, dysponują sprzętem wysokiej rozdzielczości, co poprawia jakość i precyzję wykonywanego badania oraz zmniejsza ryzyko przeoczenia patologicznych zmian.

Diagnostyka i leczenie otyłości

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

USG jamy brzusznej

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie
USG jamy brzusznej - służy do szybkiej oceny całej jamy brzusznej, a w szczególności narządów takich jak: trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki, nadnercza. Badanie zalecane jest przy objawach typu: ból podbrzusza, zgaga, wymioty, kolka, wzdęcia, zaparcia, ból brzucha, ból pleców, bezmocz, trudność w oddawaniu moczu. Podczas badania można zdiagnozować m.in. guzy nerek, guzy pęcherza moczowego, guz jelit, skręt jelit, kamicę nerek, "piasek" w nerkach, raka wątroby, itp.

USG przezodbytnicze (rektalne)

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Endoskopowe zakładanie balona żołądkowego (balon Orbera)

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie
Balon żołądkowy (balon Orbera) - jak sama nazwa wskazuje - to rodzaj balonu umieszczanego bezpośrednio w żołądku. Balon taki jest odporny na działanie soków trawiennych. Używane przez nas balony wypełnione są roztworem soli fizjologicznej - co jest całkowicie bezpieczne dla organizmu. Balon wypełniając część objętości żołądka doskonale wspomaga terapię otyłości. Pacjent już po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu odczuwa bowiem sytość. Zmniejsza się więc ilość pokarmu dostarczanego organizmowi a co za tym idzie zmniejsza też i liczba wchłanianych kalorii. To wraz z odpowiednio dobraną dietą daje doskonałe efekty terapeutyczne. Balon nie powoduje ciągłego uczucia głodu - wręcz przeciwnie - jego działanie polega na tym by jak najszybciej po rozpoczęciu posiłku dać uczucie sytości. Balon sprzyja częstemu jedzeniu w mniejszych porcjach a więc tym samym ułatwia wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych - niezbędnych po jego usunięciu. Założenie balonu wykonujemy w naszej placówce w trakcie zabiegu podobnego do gastroskopii. Balon jest umieszczany za pomocą specjalnego endoskopu. Zabieg może być wykonany w specjalnym znieczuleniu - tzw. analgosedacji - dając pacjentowi niezbędny komfort a lekarzowi swobodę i czas niezbędny do prawidłowego umieszczenia balonu. Sam zabieg założenia wymaga takiego samego przygotowania jak zwyczajna kolonoskopia. Podobnie wygląda likwidacja balonu - procedura jest podobna - balon usuwany jest za pomocą odpowiedniego endoskopu (gastroskopu)

Badania laboratoryjne - krew, mocz, kał

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Konsultacje: diagnostyka i leczenie nadwagi

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Konsultacje: diagnostyka i leczenie niedowagi

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie
Umów się na wizytę / Zadaj pytanie