Gastroskopia
- Profilaktyka
- Wczesne wykrywanie
- Diagnostyka
- Leczenie
Gastroskopia – metoda diagnostyczna, a w niektórych przypadkach i lecznicza (np. polipektomia, mukozektomia, tamowanie krwawienia, itp.), polegająca na wprowadzeniu przez usta do górnego odcinka przewodu pokarmowego giętkiego endoskopu (urządzenia zakończonego kamerą wysokiej rozdzielczości i źródłem światła), co pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych schorzeń. Za pomocą kamery lekarz na monitorze może w dużym powiększeniu obejrzeć wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w konsekwencji – ocenić elastyczność ścian i wygląd błony śluzowej oraz soku żołądkowego.
Kolonoskopia
- Profilaktyka
- Wczesne wykrywanie
- Diagnostyka
- Leczenie
Kolonoskopia – kluczowe badanie profilaktyczno-diagnostyczno-terapeutyczne, dzięki któremu lekarz może ocenić jelito grube, usunąć polipy, wykryć zmiany przednowotworowe i wcześnie zdiagnozować raka jelita grubego.
Kolonoskopia to metoda diagnostyczna, która polega na wprowadzeniu do jelita grubego specjalnego wziernika zakończonego kamerą wideo i źródłem światła (endoskop w tej wersji nazywany jest kolonoskopem). Kolonoskopia umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego, co pozwala ocenić barwę jego błony śluzowej, strukturę, wzór czy siatkę naczyń krwionośnych. Przede wszystkim zaś służy wczesnemu wykrywaniu zmian przednowotworowych i raka jelita grubego. Niektóre pracownie, w tym CM Skopia, dysponują sprzętem wysokiej rozdzielczości, co poprawia jakość i precyzję wykonywanego badania oraz zmniejsza ryzyko przeoczenia patologicznych zmian.
USG jamy brzusznej
- Profilaktyka
- Wczesne wykrywanie
- Diagnostyka
- Leczenie
Testy oddechowe na Helicobacter pylori
- Profilaktyka
- Wczesne wykrywanie
- Diagnostyka
- Leczenie
Testy oddechowe służą do diagnostyki infekcji Helicobacter pylori – bakterii, która kolonizuje błonę śluzową żołądka i odpowiada za większość problemów związanych ze stanami zapalnymi żołądka, prowadząc do wrzodów żołądka i dwunastnicy. Może także sprzyjać rozwojowi chorób nowotworowych.
Wykonanie testów zaleca się osobom zmagającym się z dolegliwościami takimi jak: męczące bóle brzucha, kłucia w nadbrzuszu, częste uczucie zgagi, odbijanie, dyskomfort po posiłku, uciążliwe biegunki, ciągła niestrawność, nudności lub wymioty. Badanie pozwala oznaczyć stężenie amoniaku w jamie ustnej i trwa ok. 20 minut.
Wodorowe testy oddechowe (SIBO)
- Profilaktyka
- Wczesne wykrywanie
- Diagnostyka
- Leczenie
Wodorowe testy oddechowe umożliwiają diagnostykę zespołu przerostu flory bakteryjnej jelit (SIBO), a także nietolerancji pokarmowych laktozy, fruktozy oraz innych cukrów. Wskazaniem do wykonania testów są dolegliwości jamy brzusznej, m. in. takie jak: uporczywe wzdęcia, przelewania, gazy, biegunki lub zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust czy bóle brzucha.
Testy mają na celu pomiar zawartości wodoru w wydychanym powietrzu oraz stwierdzenie, czy procesy trawienia oraz wchłaniania węglowodanów w jelitach przebiegają prawidłowo.