Neurologia

Neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami zarówno obwodowego jak i ośrodkowego układu nerwowego.

W Centrum Medycznym Skopia oferujemy konsultacje neurologiczne, które pozwolą na zaplanowanie diagnostyki, zaproponowanie leczenia i kontrolę zastosowanej terapii.

Najczęstszymi chorobami układu nerwowego są:

Poznaj naszego specjalistę: dr n. med. Anna Wasielewska – Hobot.

Oferowane usługi z zakresu neurologii:

Konsultacje neurologiczne

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Leczenie Migreny Botoksem

  • Profilaktyka
  • Wczesne wykrywanie
  • Diagnostyka
  • Leczenie

Jak leczyć migrenę przewlekłą?

Migrena przewlekła to choroba polegająca na powracających atakach silnego bólu głowy, który utrzymuje się przez co najmniej 15 dni w miesiącu. Migrena przewlekła jest jedną z najczęstszych chorób, które znacznie ograniczają lub też uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Migrenowym bólom głowy często towarzyszą dodatkowe objawy takie jak: nudności i wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na zapachy czy dźwięk. Około 80% osób z migreną przewlekłą, z powodu uporczywego bólu i towarzyszącym mu dodatkowym objawom nie uda się do pracy czy szkoły.

Obecnie wiadomo, że patofizjologia migreny jest związana z współdziałaniem czynników prowokujących (np. stres, różnego rodzaju pokarmy, zmęczenie, alkohol, zaburzenia snu) i predyspozycji genetycznych.

Łańcuch tych różnych czynników uruchamia dwa mechanizmy:

  1. Depolaryzację kory mózgowej (co może pierwotnie skutkować aurą – zaburzenia widzenia).
  2. Aktywację jąder pnia mózgu, w efekcie czego następuje pobudzenie układu nerwu trójdzielnego, wywołując ból migrenowy.

 

W Polsce na migrenę choruje ok. 10% osób, w tym połowa z nich ma zdiagnozowaną migrenę przewlekłą. Pomimo prowadzonych badań nie udało się ostatecznie ustalić czynników wyzwalających migrenę i niestety istnieje niewiele skutecznych sposobów jej leczenia – alternatywą dla doustnej terapii leczenia migrenowych bólów głowy, może okazać się zastosowanie terapii toksyną botulinową. Zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej w okolice czoła, karku, skroni czy potylicy, toksyna ma działanie rozluźniające mięśnie szkieletowe, dyfunduje też do zakończeń nerwowych. Leczenie ma zapobiegać przewlekłym migrenom, co oznacza, że w efekcie terapii zmniejszamy liczbę dni, podczas których obecny jest migrenowy ból głowy. Na 15 minutowy zabieg składa się z około 30 wstrzyknięć. Leczenie należy powtarzać co 12 tygodni do uzyskania pożądanych efektów.

Umów się na wizytę / Zadaj pytanie