Czym zajmuje się lekarz pulmonolog?
Pulmonolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu oddechowego, takich jak:
- choroby obturacyjne w tym astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- choroby zakaźne dróg oddechowych,
- choroby śródmiąższowe płuc,
- choroby płuc związane z pracą zawodową,
- choroby opłucnej,
- choroby nowotworowe układu oddechowego.
Zdaniem eksperta
Pulmonolog specjalizuje się w leczeniu pacjentów w różnym wieku, od noworodków do ludzi starszych. Oprócz wyżej wymienionych problemów zdrowotnych do tego specjalisty należy udać się w przypadku zaburzeń snu związanych z oddychaniem, takich jak obturacyjny bezdech senny. W ramach swojej pracy lekarze pulmonolodzy wykonują wiele badań diagnostycznych, takich jak spirometria, bronchoskopia, badania gazometryczne, testy alergiczne, a także przepisują leki i prowadzą rehabilitację oddechową.
W jakich sytuacjach wskazana jest wizyta lekarska u pulmonologa?
Wizyta u pulmonologa jest zalecana w przypadku wystąpienia problemów z układem oddechowym oraz po przejściu ostrego zakażenia wirusem Covid-19. Osoby, które odczuwają trudności w oddychaniu, duszności, kaszel, ból w klatce piersiowej, nadmierne zmęczenie, powinny zasięgnąć osobistej porady u specjalisty chorób płuc.
Naturalnie nie należy wpadać w stan niepokoju w momencie, gdy pojawią się powyższe symptomy. W wielu sytuacjach takie objawy mogą wynikać z alergii czy niedostatecznej aktywności fizycznej. Zamiast samemu próbować dokonywać diagnozy, warto zasięgnąć osobistej porady lekarskiej.
Jak przygotować się do wizyty u pulmonologa?
Podobnie jak w przypadku udania się do lekarzy innych specjalizacji np. endokrynologa, pediatry, bariatry, tak i u pulmonologa możemy spodziewać się wywiadu medycznego. Udzielane informacje stanowią ważną wskazówkę przy stawianiu diagnozy oraz do zlecenia dalszych badań. Specjalista przeprowadzi także badanie osłuchowe z wykorzystaniem stetoskopu.
Jeśli czeka Cię wizyta w poradni pulmonologicznej, przygotowanie do niej powinno obejmować:
Przemyśl swoje objawy
Przed wizytą zastanów się, jakie objawy doświadczyłeś lub doświadczasz w ostatnim czasie. Zapisz je i opisz dokładnie - jak często występują, w jakich sytuacjach najczęściej się pojawiają. Może to być kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, chrypka czy męczący katar.
Przygotuj listę zażywanych leków
Jeśli bierzesz jakieś leki, upewnij się, że masz ich pełną listę przy sobie. Należy uwzględnić zarówno preparaty na receptę, jak i bez, suplementy diety i zioła.
Zabierz ze sobą wyniki badań
Jeśli miałeś wcześniej wykonane badania, takie jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej czy badanie czynności płuc, powinieneś je ze sobą zabrać. Mogą one pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy i doborze odpowiedniego leczenia.
Przygotuj się na badanie fizykalne
Pulmonolog może przeprowadzić badanie fizykalne, w tym osłuchiwanie płuc i serca, sprawdzenie poziomu tlenu w organizmie, pomiar temperatury ciała oraz badanie jamy ustnej. Dlatego warto być przygotowanym, że trzeba będzie zdjąć ubranie z górnej części ciała.
Przygotuj listę pytań do pulmonologa
Przed wizytą zastanów się, o co chcesz zapytać pulmonologa. Lista pytań może pomóc nie zapomnieć o ważnych kwestiach, a także ułatwić komunikację z lekarzem.
Nie pal przed wizytą w poradni pulmonologicznej
Postaraj się nie palić papierosów tradycyjnych i elektronicznych przed wizytą u pulmonologa, aby nie wpłynąć na wyniki badań czynności płuc. Warto wstrzymać się także od spożywania kofeiny i wykonywania intensywnych ćwiczeń.
Na jakie dodatkowe badania może skierować pulmonolog?
Pulmonolog zwykle zleca wykonanie dodatkowych badań w celu rozpoznania stanu zdrowia, postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. W zależności od objawów, podejrzeń diagnostycznych oraz historii choroby może skierować pacjenta na:
- RTG klatki piersiowej - pozwala na dokładniejsze zobrazowanie płuc.
- Spirometrię - badanie czynności płuc, które umożliwia ocenę pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez oskrzela.
- Testy alergiczne - w przypadku podejrzenia alergii, pulmonolog zaleci pacjentowi badania alergiczne w celu zidentyfikowania alergenu i ustalenia odpowiedniego leczenia.
- Bronchoskopię - badanie endoskopowe, które pozwala na bezpośrednie obejrzenie dróg oddechowych. Może być wykonywane w celu pobrania próbek tkanki lub płynu z płuc.
- Badania laboratoryjne - pulmonolog może skierować pacjenta na badania krwi, które pozwalają na wykrycie stanów zapalnych lub infekcji dróg oddechowych, a także na ocenę funkcji tarczycy lub wątroby.
oceń artykuł
Zostaw komentarz!